CiddiGazete- İyi Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Dursun Müsavat Dervişoğlu'nun genel başkan olarak seçilmesinin ardından "İyi Parti Grup Başkan Vekilliği" görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Erhan Usta'nın sosyal medyadan duyurduğu istifa açıklaması şöyle:

- Partimiz Cumartesi günü 5. Olağanüstü Kurultayını gerçekleştirmiştir. Sn. Müsavat Dervişoğlu İYİ Parti'nin yeni genel başkanı olarak seçilmiştir.

Erdoğan Yerlikaya'yı çağırdı mı? Erdoğan Yerlikaya'yı çağırdı mı?

- Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Çok kısa bir zaman dilimine sıkıştırılan kurultay süreci boyunca yaptığımız istişareler sonucunda, Sn. Koray Aydın'ı destekleme kararı aldım ve bu kararımı kamuoyuyla da paylaştım.

- Aldığım bu kararda, İYİ Parti'nin merkezde konumlanması ve partinin toparlanması ihtiyacına, Sn. Koray Aydın'ın daha fazla katkı sağlayacağına olan inancım etkili olmuştur.

- Genel Başkan seçilen Sn. Müsavat Dervişoğlu'nun da bu ihtiyaca cevap vereceğine, vermeye gayret edeceğine inanıyorum.

- Sayın Müsavat Dervişoğlu, "abi" diye hitap ettiğim, uzun süredir sorunsuz çalıştığım biridir. Kendisiyle kişisel olarak herhangi bir sorunum asla bulunmamaktadır.

- Bu bir bayrak yarışıdır ve delegelerimiz bu ateşten gömleği kendisine uygun görmüştür. Ancak başka bir adaya desteğimi açıkladıktan sonra bu görevime devam etmem siyasi nezakete uygun olmayacaktır.

- Bu nedenle, kongre günü salonda, TV ekranlarında da söylediğim üzere Grup Başkan Vekilliği görevimden istifa ediyorum.

- Bugün itibarıyla İYİ Parti TBMM Grubuna istifa dilekçemi verdim.

- Bu kararı ivedilikle açıklamamın nedeni; yeni kurulacak İYİ Parti grubunun önünü açmaktır. Göreve getirilecek arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyorum.

İSTİFA ETMESEYDİ GÖREVDEN ALINACAKTI

İyi Parti'de Müsavat Dervişoğlu'nun milletvekili olması nedeniyle grup başkanlığı görevinde yarın değişiklik yapılacaktı. Dervişoğlu yarın mazbatasını aldıktan sonra, Ankara Milletvekili Koray Aydın'ın İyi Parti TBMM Grup Başkanı görevi düşecek, İyi Parti Grubu'nun Başkanı İzmir Milletvekili ve İyi Parti Genel Başkanı Dursun Müsavat Dervişoğlu olacaktı.

Partideki yapılanmaya paralel olarak da Meclis'te yeni görevlendirmeler yapılacaktı. Bu çerçevede Erhan Usta da görevden alınacaklar listesine eklenmişti. Usta, görevden alınmadan bugün kendisi istifa etti. GİK listesine de dahil edilmeyen Usta, yoluna Samsun Milletvekili olarak devam edecek.