CiddiGazete- Milyonları ilgilendiren yeni torba yasa düzenlemesi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine geliyor. Torba yasa teklifinin en dikkat çeken başlığı ise ev hanımlarına emeklilik imkanı oldu.

TRT Haber’de yer alan habere göre, kendine ait aktif bir sigortası ve sosyal güvencesi olmayan ev hanımları için sigorta sistemi devreye alınacak. Ev hanımları, isteğe bağlı sigorta sistemi ile sosyal güvenceye kavuşturulacak.

Yurt dışı çıkış harcı 3 bin TL! Yurt dışı çıkış harcı 3 bin TL!

Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması ile devreye alınacak destek, sigorta primlerinin üçte birini oluşturacak. Mevcut asgari ücrete göre, bu tutar aylık bin 430 lirayı buluyor.

Ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak. Böylece, ev hanımları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

Ev hanımları, sosyal güvence ile sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek. Bağ-Kur ve SSK primlerinin eşitlenmesine yönelik bir düzenleme yapılırsa 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek.

İkinci adımda, çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak.

Torba yasanın kısa süre içinde Meclis'e sunulması bekleniyor.

Editör: Hanife Akgün Yalta