CiddiGazete- Kötü hava koşulları yurdun büyük bölümünde etkili oldu. Gün boyunca etkili olan fırtına nedeniyle çatılar uçtu, ağaçlar devrildi.

AFAD sosyal medya hesabından yurt genelinde yaşanan olumsuz hava koşullarıyla ilgili açıklamada bulundu.

47 İLDE TURUNCU, 29 İLDE SATI KODLU UYARI

AFAD çok sayıda sel, su baskını ve çatı uçması ile yapısal çökme olaylarının meydana geldiği belirtilerek, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiler ve yapılan değerlendirmeler sonucunda 47 ilde turuncu, 29 ilde ise sarı uyarı verildiği hatırlatıldı.

Ayrıca valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlükleri ile vatandaşlara gerekli uyarı mesajlarının gönderildiği kaydedildi.

Yağış uyarısı yapılan illerden şimdiye kadar bin 492 ihbar alındığı ve ekiplerin müdahale çalışmalarına aralıksız devam ettiği vurgulanarak şu ifadeler kullanıldı:

Milli Takım Portekiz'i aşamadı Milli Takım Portekiz'i aşamadı

- Söz konusu ihbarların; 440 adedi İzmir, 345 adedi Antalya, 146 adedi İstanbul illerimizden gelmiştir.

- Sinop, Erfelek'te bir yapıda fırtına nedeniyle yapısal çökme meydana gelmiş enkaz altında kalan 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

DÖRT ASKER YARALANDI

- Ankara Şereflikoçhisar'daki askeri kışlada fırtınaya bağlı cam düşmesi sonucunda 4 askerimiz yaralanmıştır.

- Konya ilimizde aşırı yağıştan korunmak için bir ahıra giren 5 vatandaşımızın içeride olduğu sırada göçük meydana gelmiş, 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 4 vatandaşımız yaralı olarak hastaneye sevk edilmiştir.

- Giresun ilimizde çatı uçması sonucunda 2 vatandaşımız yaralanmıştır.

- Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde ilgili kurumlarımızla birlikte olaylara; 918 personel, 174 araç ile müdahale edilmektedir.

- Yapılan çalışmalar sonucunda 16 ilde 198 vatandaşımız kurtarılmıştır.

Editör: İbrahim KANBUR