Miraç Kandili ne zaman?

Miraç Kandili, Peygamber Efendimiz'in Allah'ın huzuruna yükseltilmesine binaen her sene Recep ayının 27. günü kutlanan mübarek gecedir. Diyanet'in açıkladığı tarihlere göre Miraç Kandili 27 Şubat 2022'de idrak edilecek

Miraç Kandili ne zaman?

CiddiGazete- Geçtiğimiz günlerde Regaip kandili idrak edildi. Müminler şimdi Miraç kandilini ve Ramazan ayını beklemeye başladı. Peki Miraç Kandili ne zaman? Miraç Kandili nasıl değerlendirilir? İşte okunacak dualar ve yapılacak ibadetler:

MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?

Miraç Kandili bu sene 27 Şubat Pazar günü idrak edilecek.

MİRAÇ KANDİLİ ANLAMI

Miraç, İslam inancında, Hz. Muhammed'in göğe yükselmesi hadisesidir. Aslen "yükseğe çıkma" anlamına gelen söz, Arapça uruc (merdiven) kökünden gelir. "Yolculuk yapmak" anlamındaki fiilin türevi olan ve "gece yolculuğu" anlamında kullanılan İsra, dini terminolojide Hz. Muhammed'in geceleyin Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Burak adı verilen binek üzerinde Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya götürülmesini, Miraç ise göğe yükselmesini ifade eder. Dolayısıyla İsra ve Miraç olarak da anılır. İsra; gece yürüyüşü ve yolculuğu demektir. Mirac; yükseğe çıkmak demektir. Miraç, müslümanlar tarafından kandil gecesi olarak kutlanır.

MİRAÇ NEDİR? MİRAÇ GECESİNDE NELER OLDU?

Arapça'da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamlarını dile getirir. Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in göğe yükselerek Allah'ın huzuruna kabul edilmesi olayıdır. Miraç olayı hicretten bir yıl ya da 17 ay önce Receb ayının 27. gecesi gerçekleşir.

Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Peygamberimiz (s.a.s) Mescidi Haram'dan Kudüs'e götürülür. Kur'an'ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında "İsra" adını alır. İkinci aşamayı ise Peygamberimiz (s.a.s)'in Beytü'l-Makdis'ten Allah'a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur'an'da anılmaz ama çok sayıdaki hadiste ayrıntılı biçimde anlatılır.

YORUM EKLE