‘38 bin kişi tahliye edilecek’

AKP infaz kanununda değişiklik için düğmeye bastı. Masada MHP'nin 5 yıl şartlı ceza indirimi teklifi de var. Söz konusu düzenleme ile en az 38 bin kişinin tahliyesi sağlanacak

‘38 bin kişi tahliye edilecek’

CİDDİGAZETE

Adalet Bakanlığı’nın Yargı Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan ilk paketin yasalaşmasının ardından ikinci paket için düğmeye basıldı. Meclis’in bütçe mesaisi öncesi yasalaşması hedeflenen ikinci paket sadece infaz düzenlemesini içerecek. MHP’nin 5 yıl şartlı ceza indirimi öngören teklifi de daha fazla istisna içerecek şekilde masada.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın AKP kaynaklarından edindiği bilgiye göre, ikinci paket sadece infaz kanununda değişiklik içerecek, son günlerde gündemden düşmeyen nafaka, icradan çocuk teslimi gibi konular ayrı bir paket olarak daha sonra Meclis’e gelecek.

İNFAZ ORANI DÜZENLEMESİ

Kalıcı bir düzenleme arayışında olan AKP, 2/3 oranındaki infaz süresini yarı yarıya indirmeyi, kalan cezanın da 1/5 oranında denetimli serbestlik olarak düzenlenmesini öngörüyor. Bu 10 yıl hapis cezası almış bir kişinin 4 yıl cezaevinde kalması anlamına geliyor. Edinilen bilgiye göre cezalarda yaşlara göre de bazı kademelendirmeler yapılacak, kadınlar ve yaşlılar için ev hapsi seçeneği olacak.

‘HAPİS CEZASI ALAN CEZAEVİNE MUTLAKA GİRECEK’

AKP kaynaklarına göre infaz kanununda yapılacak değişiklikte ana hedef toplumdaki adalet duygusunu zedeleyen “cezasızlık” olarak algılanan durumun ortadan kaldırılması olacak. Yaralama suçundan 1-2 yıl hapis cezası alan bir kişinin infaz kanunu nedeniyle cezaevine girmediğine dikkat çeken bir yetkili yapılan düzenleme ile hapis cezası alan herkesin mutlaka cezaevine gireceğini söyledi. Üzerinde çalışılan teklife göre 1 ay ceza alan kişi dahi 12 gün cezaevinde yatacak.

DÜZENLEME KAÇ KİŞİYİ ETKİLEYECEK?

AKP’nin infaz düzenlemesi çalışmasının ne kadar tutuklu ve hükümlüyü etkileyeceği de değerlendiriliyor. AKP kaynakları, üzerinde çalışılan teklif uzun vadedeki sonuçlarının yanı sıra yasalaşmasıyla birlikte ilk etapta en az 38 bin kişinin de tahliyesini sağlayacağını belirtti.

MHP İLE GÖRÜŞMELER BAŞLADI

MHP, AKP’nin infaz kanununda kalıcı düzenleme içeren çalışmasından yaklaşık 1 yıl önce Meclis’e bazı suçlarda 5 yıl şartlı ceza indirimi öngören bir teklif sunmuştu. Bu çalışma kapsamında MHP’nin teklifinin de masaya yatırıldığı biliniyor.

Edinilen bilgiye göre AKP ile MHP’li yetkililer arasında hazırlanan paket için bir görüşme trafiği başladı. MHP’li bir yönetici AKP’nin infaz kanununda değişiklik öngören düzenlemesi için, “Hem cezalar hem de ceza yatış oranı arttı. Bu da cezaevlerini doldurdu. Düzenlemelerin suç işleme oranını ne kadar azalttığı, caydırıcılık etkisini sorgulamak gerek. Genel kanaat çok faydalı olmadığı yönünde. Bu açıdan yeniden revize edilmesi olumlu. Biz de makul buluyor, gelecek açısından faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu konuda uzlaşılır bir zemin var” dedi.

MHP'NİN TEKLİFİ DE MASADA

İnfaz kanununda yapılacak kalıcı bir değişikliğe olumlu bakan MHP kendi teklifinden de vazgeçmiş değil. “Şartlı Ceza İndirimi teklifimizin arkasındayız” diyen MHP’li bir yetkili şunları ifade etti:

“İyi bir zemin var. Beraber müzakere ediyoruz. Bizim teklifimiz şartlı ceza indirimi, onlar ise kalıcı bir düzenlemeden yana. Karşılıklı görüştük. Bu meseleleri gündem olmaktan çıkaracak bir hamle yapılmasını konuşuyoruz. Onlardan gelen açıklamalar da olumlu. Biz de süreci hassas bir şekilde yürütüyoruz. İttifak ruhu içinde sabırla bekliyoruz. Yıl bitmeden olumlu bir adım atılması arzusundayız.”

UYUŞTURUCU VE ÇETE SUÇLARI DA KAPSAM DIŞI

Terörle mücadele, devlet güvenliği, cinsel saldırı gibi çok sayıda suçu kapsam dışı bırakan MHP teklifine AKP’den gelen en net itiraz uyuşturucu suçuna da şartlı ceza indirimi getirilmesi oldu. AKP uyuşturucu suçunun yanı sıra TCK 220’de düzenlenen organize suç örgütünün de kapsam dışına çıkarılmasını istiyor. Eğer bu konularda anlaşma sağlanırsa MHP’nin teklifinin istisnalar arttırılarak infaz kanunu düzenlemesi içinde yer alabileceği ifade ediliyor.

HEDEF BÜTÇEDEN ÖNCE GEÇİRMEK

İnfaz kanununda değişiklik teklifinde iki parti arasındaki görüşmelerin 1-2 hafta içinde şekillenmesi, anlaşmaya varılması durumunda diğer partilerin de görüşüne sunulması bekleniyor. AKP ve MHP kaynakları anlaşma sağlanırsa aralık ayında başlayacak bütçe mesaisinden önce bu teklifin yasalaşabileceğini söylediler.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2019, 10:32
YORUM EKLE