Nazlı Ilıcak serbest bırakıldı

Bugünkü duruşmada hakkında tahliye kararı verilen gazeteci Nazlı Ilıcak (75), Bakırköy Kadın Tutukevi'nden serbest bırakıldı. Ahmet Altan da Silivri Cezaevi'nden adli kontrol şartıyla salındı

Nazlı Ilıcak serbest bırakıldı

CİDDİGAZETE

FETÖ'nün medya yapılanması ilişkin davada karar çıktı. Gazeteci Nazlı Ilıcak, "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 8 yıl 9 ay hapse çarptırıldı. Mahkeme, 75 yaşındaki Ilıcak'ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Hakkında tahliye kararı verilen Nazlı Ilıcak, tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Tutukevi'nden serbest bırakıldı. İşlemlerinin tamamlanmasının ardından saat 23.00 sıralarında cezaevinden çıkan Nazlı Ilıcak'ı oğlu Mehmet Ali Ilıcak ile ağabeyi Fenerbahçe eski yöneticilerinden Ömer Çavuşoğlu'nun aralarında bulunduğu yakınları karşıladı.

"İÇERİDE KALANLARI ALLAH KURTARSIN"

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu kapısında ailesi ve yakınları büyük sevinç içinde Ilıcak'ı karşıladı. Nazlı Ilıcak, "İçeride kalanları Allah kurtarsın. İnfaz yasası bir an önce çıksın lütfen" dedi. Nazlı Ilıcak daha sonra aile üyeleriyle birlikte cezaevinden ayrıldı.

NE OLMUŞTU?

Gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın haklarında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yapılan yeniden yargılamada karar duruşması görüldü. Yargıtay'ın bozma kararının ardından görülen duruşmada karar açıklandı.

Ahmet Altan, "örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım" suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı, suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek tahliyesine karar verildi. Nazlı Ilıcak'a "örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım" suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı, suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek adli kontrolle tahliyesine karar verildi. Delil elde edilemediğinden dolayı Mehmet Altan'ın beraatine hükmedildi.

Öte yandan Ahmet Altan da Silivri Cezaevi'nden tahliye edildi. Ahmet Altan'ı, kendisi gibi aynı suçtan yargılanan ve beraat eden kardeşi Mehmet Altan karşıladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 12:36
YORUM EKLE