Şehit Hikmet Tekin unutulmadı

12 Ağustos 1979'da silahlı saldırıya uğrayarak şehit olan Bingöl'ün MHP'li belediye başkanı Hikmet Tekin adına, Ilıcalar Beldesi'nde üstgeçit yaptırıldı

Şehit Hikmet Tekin unutulmadı

CİDDİGAZETE

Ülkücü camianın simge isimlerinden Bingöl Belediye Başkanı Hikmet Tekin, şehadetinin 40. yılında kabri başında okunan Kuran-ı Kerim ve dualarla anıldı.

Şehit Hikmet Tekin için ayrıca; AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz'ın da katıldığı törenle, Ilıcalar Beldesi'nde, "Şehit Belediye Başkanı Hikmet Tekin Üstgeçidi"nin açılışı yapıldı.

HİKMET TEKİN KİMDİR?

1950 yılında Bingöl'de doğan Hikmet Tekin, ODTÜ'den mezun oldu.

1977 yılındaki mahalli seçimlerde, yüzde 33 oy alarak MHP'den Bingöl Belediye Başkanı seçildi.

Belediye başkanlığını kazandıktan sonra kendisine yönelik tehditler yoğunlaştı, ardından bunu silahlı saldırılar takip etti.

İKİNCİ SALDIRIDA AĞIR YARALANDI

İlk silahlı saldırıda evi otomatik silahlarla tarandı, kendisi yara almadı ancak ikinci saldırıda (26 ekim 1978) ağır yaralandı. Önce Bingöl Devlet Hastanesi'ne, daha sonra da Elazığ Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Burada ameliyata alındı ancak ameliyat sırasında yanlış grup kan verilmek istenmesi üzerine duruma hastanede bulunan ülkücü doktorlar müdahale etti.

ALPARSLAN TÜRKEŞ ANKARA'YA ALDIRDI

Durum MHP Genel Başkanı Başbuğ Alparslan Türkeş'e iletildi. Olaya müdahil olan Türkeş, Hikmet Tekin'i ambulans uçakla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne aldırdı. Tekin, bu saldırıdan tek böbreğini kaybederek kurtuldu.

BÜLENT ECEVİT KORUMA VERDİRMEDİ

Hastaneden taburcu olduktan sonra Cumhuriyet Savcılığı'ndan polis koruması ve silah ruhsatı talep etmesine rağmen, bu isteği dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş tarafından engellendi.

RAMAZAN AYINDA SALDIRDILAR

Korumasız ve silahsız gezen Hikmet Tekin, Ramazan ayında yakınlarıyla birlikte Bingöl'ün Genç ilçesinde ikâmet eden ablasının evindeki iftar yemeğine katıldı.

12 Ağustos 1979 gecesi, Bingöl'e dönerken sol görüşlü teröristlerin kurduğu pusuya düştü.

Aracı çapraz ateşe alınan Hikmet Tekin'le birlikte annesi Hamdiye Tekin ve İngilizce öğretmeni kardeşi Ahmet Tekin şehit oldu.

Hikmet Tekin ve yakınlarının naaşı, Bingöl'de toprağa verildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2019, 23:32
YORUM EKLE