Toplu bayramlaşma yasaklandı!

Karabük Valisi Fuat Gürel, "Toplu olarak bir köyde, bir mahallede insanlar toplanıp bayramlaşma etkinliği yaparlarsa onları yasaklayacağız" dedi

Toplu bayramlaşma yasaklandı!

CiddiGazete- Karabük Valisi Fuat Gürel, coronavirüs tedbirleri kapsamında Kurban Bayramı'nda toplu yapılan etkinliklerin yasaklanacağını belirerek, "Toplu olarak bir köyde, bir mahallede insanlar toplanıp bayramlaşma etkinliği yaparlarsa onları yasaklayacağız" dedi.

Vali Gürel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karabük'ün coronavirüsle mücadele açısından Türkiye’nin en başarılı illerinden biri olduğunu dile getirdi.

‘DIŞ KAYNAKLI VAKALAR’

Ramazan Bayramı’na kadar olan sürede sürede kentte 180 vaka görüldüğünü vurgulayan Gürel, "Karabüklü olup da büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlarımız 1 Haziran itibarıyla ilimize gelmeye başladı. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı. Kontrollü sosyal hayat düzenine geçildi. Bununla birlikte ilimizde vakalar yeniden görülmeye başlandı. Mayısta çok fazla vakaya rastlanmamıştı. Daha sonraki süreçte peyderpey ilimizde vakalar maalesef arttı. Bunların tamamının dış kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.

KURBAN BAYRAMI TEDBİRLERİ

Sputnik’in aktardığına göre son dönemde kentteki vaka sayısının azaldığını ancak bunun yeterli olmadığını ifade eden Gürel, Kurban Bayramı’na ilişkin ise şunları söyledi:

"Özellikle büyükbaş hayvan kesiminde aileden bir kişinin orada bulunmasını ve özellikle toplu kesim yapılan yerlerde vatandaşlarımızın saatlerce orada olmamasını takip edeceğiz. Sabahtan akşama kadar orada kalabalık oluşturmanın bir anlamı yok. Saat verilecek, o saat çerçevesinde kurban kesilecek. Belli bir kural içerisinde yaparsak ancak bu virüsle mücadele edebiliriz. Buna benzer başka tedbirler alınacak. Her Kurban Bayramı'nda insanlar bir araya toplanır, bayramlaşırlar. Bunların da yasaklanması gerektiğini düşünüyoruz."

TELEFONLA BAYRAMLAŞMA ÇAĞRISI

Bayramda bir araya gelmek yerine telefonla bayramlaşmanın daha doğru bir tercih olacağını vurgulayan Gürel, "Vatandaşlar mecbur kalmadıkça bayramlaşmaya gitmesinler. Telefonla bayramlaşma yapsınlar ki önümüzdeki süreci görelim. Toplu yapılan etkinlikleri yasaklayacağız. Toplu olarak bir köyde, bir mahallede insanlar toplanıp bayramlaşma etkinliği yaparlarsa onları yasaklayacağız. Ancak bir vatandaşın gidip ailesini ziyaret etmesinin önüne geçmek mümkün değil. Orada vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz. Herkes bu bayramda da telefonla ya da başka bir yöntemle bayramlaşırsa sıkıntısız geçirebiliriz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2020, 07:23
YORUM EKLE