CiddiGazete- 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul'da nasıl bir tutum alacaklarına ilişkin BBC Türkçe'nin sorularını cevaplayan Hedep İstanbul İl Başkanı Murat Kalmaz, ittifaka desteğin ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

Murat Kalmaz, tabanlarından gelen eleştiriler doğrultusunda bu seçimde "kazanımlara odaklanacaklarını" aktardı ve görüşmeler için kapılarının hem AKP'ye, hem de CHP'ye açık olduğunu söyledi.

Mayıs ayındaki genel seçimlerin ardından ülke çapında tabanlarıyla kapsamlı toplantılar yaptıklarını belirten Kalmaz, 2019 ve 2023 seçimlerindeki tavırlarına ilişkin ciddi eleştiriler aldıklarını aktardı.

"Eleştiri ve özeleştiri sürecinin ardından parti kurullarında bir sonraki seçime yönelik yeni yol haritası" belirlediklerini söyleyen Kalmaz, "Biz önceki seçimde Batı'da kaybettirme eksenli bir durum gelişmesinden kaynaklı olarak talepte bulunmamıştık. Ama bu sefer halkımızın talepleri var. Halkımız diyor ki 'Kazanım elde etmediğim bir ittifakta, bir seçimde ben yokum" diye konuştu.

"Yapılan toplantılarda iletilen görüşler doğrultusunda Türkiye çapında adaylarını ön seçimle belirlemek istediklerini" söyleyen Murat Kalmaz, "asıl olarak iki büyük ittifakın dışında kalacakları üçüncü yol çizgisini benimseyeceklerini ama bazı kentlerde ittifak olabileceğini, henüz kesin olmamakla birlikte İstanbul'da da bunun ihtimal dahilinde olduğunu" belirtti.

Ancak 2019'daki durumun tekrarlanmayacağını ve bu kez kazanımlara odaklanacaklarını belirten Kalmaz, olası talepleriyle ilgili şunları ekledi:

"Örnek diyorum, afaki söylüyorum, A ilçesine biz deriz ki burada bizim adayımızla gireceğiz. Örnek diyorum Esenyurt olur, Adalar olur, başka yerler olabilir. Biz deriz ki biz kendi adayımızla girelim, siz burada bize destek verin, biz de şurada size destek veriyoruz. Diğer kalan muhtemel birlikte kazanacağımız yerde de potansiyelimiz bu kadar bunun karşısında da örnek diyorum, işte belediye başkan yardımcılıkları olabilir, meclis üyelikleri olabilir, müdürlükler olabilir."

Kalmaz, İstanbul'da kilit parti konumunda olduklarını iddia ederek şöyle dedi:

"Ekrem İmamoğlu şunun farkında; biz olmadan kazanamayacağını çok iyi biliyor. AK Parti de şunun farkında; biz ona kaybettirme politikasını izlediğimizden kaynaklı kaybettiğinin çok farkında. Kilit parti olma noktası buradan geliyor.

Böylesi bir gerçekliği var İstanbul'da HEDEP'in. Biz durup hiç kimseye destek vermiyoruz, hiçbir ittifakta yer almayacağız, sadece adayımızı çıkarıyoruz dediğimiz anda orada durum apayrı bir noktaya dönüşebilir."

Kalmaz, bu seçimde yine farklı olarak kendileriyle görüşmek isteyenlerin açıktan görüşmelerini beklediklerini de ekleyerek şunları söyledi:

"Biz meşru bir partiyiz. Mecliste üçüncü partiyiz. Özgür Özel İYİ Parti ile Deva Partisi ile Gelecek Partisi'yle nasıl görüşüyorsa, bizimle de bu meşruiyetle görüşmeli. Bu aynı zamanda iktidar için de bu geçerlidir.

5 siyasi partiden yeni ittifak 5 siyasi partiden yeni ittifak

Bakın biz şunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Yüzde bir, iki oyu olan bir partiye verilen değer kadar bize değer verilmemesini biz hem parti olarak hem halk olarak kabul etmiyoruz. Dolayısıyla bizimle görüşürken şeffaf ve cesur olunması gerekiyor."