CiddiGazete- Dem Parti terör örgütü PKK'yı sahiplenirken, Cumhur İttifakı ortağı Hüdapar'ın sicilinden de Hizbullah çıktı.

Son seçimde Cumhur İttifakı bileşenleriyle el ele tutuşup "zafer" gösterisinde yer alan Hüdapar'ın genel başkanı Zekeriye Yapıcıoğlu'nun "Hizbullah bana göre terör örgütü değildir" açıklaması, yol yürüdüğü Cumhur İttifakı ortakları tarafından yeterli bulundu.

Parti yöneticileri ve adaylarıyla Hizbullah'ın siyaset sahnesindeki yüzü olan Hüdapar'ın Tekirdağ'da sahneye sürdüğü büyükşehir belediye başkan adayı da şaşırtmadı.

Hüdapar, Tekirdağ büyükşehir belediye başkanlığına eski Hizbullah Şanlıurfa/Hilvan sorumlusu olarak bilinen Cemal Çınar'ı aday gösterdi.

1984-2000 yılları arasında imam olarak görev yapan Çınar, Mart 1998'de Hizbullah'a yönelik operasyonda "Propaganda ve ajitasyon faaliyeti ile örgüte taban oluşturmak" gerekçesiyle gözaltına alındı.

Dönemin Emniyet Genel Müdürü Salih Tuzcu, Cemal Çınar'a ve bölgedeki örgütlenmeye ilişkin yaptığı açıklamada, "Camilerde ders vererek, örgüte taban oluşturmaya çalışıyordu. Hoşlarına gitmeyen, kendilerinden olmayan cami imamlarını döverek, bıçakla korkutarak ilçe dışına atmışlar ve camilerde ders vermeye başlamışlar. Bu örgüt, devleti bölmek ve parçalamak, dini siyasete alet ederek propaganda yapmaktadır" demişti.

Akşener'den 'çalışın' talimatı Akşener'den 'çalışın' talimatı

Hizbullah ana davasında da yargılanan Çınar, 2013'te Hizbullah'ın askeri kanat sorumlusu Hacı İnan, örgütün propaganda dergisi "İnzar"ın yazarlarından Mehmet Göktaş ile "Hizbullah terör örgütü üyesi olmak" suçunu işledikleri sabit olmadığı için beraat etmişti.