CiddiGazete- Hollanda, ülkücülerin faaliyetlerinin Avrupa Birliği çapında yasaklanmasını istedi. İktidar ve muhalefet partilerinin ortak önerisiyle parlamento gündemine gelen ve ilk onayı alan önerge, hükümet tarafından incelendikten sonra bir kez daha oylanacak.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Hollanda’da hükümet ortağı üç parti ile muhalefetteki Sosyalist Parti (SP) tarafından ortaklaşa verilen önerge, 150 üyeli Temsilciler Meclisi'nde 147 milletvekilinin oyuyla kabul edildi.

Önergeye sadece Türkiye ve Fas kökenli seçmenlerin desteklediği DENK (Düşün) Partisi destek vermedi.

Fransa'nın, hayali yapı "bozkurtlar"ın faaliyetlerini yasaklamasından sonra, Başbakan Mark Rutte'nin lideri olduğu Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) milletvekili Bente Becker, benzer bir kararın Hollanda'da da alınmasını gündeme getirdi.

VVD milletvekilinin önerisine, hükümet ortakları Hıristiyan Demokrat Partisi (CDA) ile Demokratlar 66 (D66) ile muhalefetteki Sosyalist Parti de destek verdi.

İktidar ve muhalefete mensup dört parti tarafından hazırlanan önergede, "bozkurtlar"ın faaliyetlerinin yasaklanması istendi.

ŞİMDİ NE OLACAK

Hollanda Temsilciler Meclisi'nin büyük çoğunluğu tarafından kabul edilen öneri, Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı tarafından incelenecek.

Daha sonra, ülkücü teşkilatların yasaklanması ve Avrupa yaptırımlar listesine alınmasına ilişkin öneri, Hollanda Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda yeniden oylanacak.

Türkiye ve Fas kökenli seçmenlerden destek gören DENK Partisi Arnhem İl Başkanı Yıldırım Usta, Meclisin ülkücülerle ile ilgili kararına sert tepki gösterdi.

Yerel kanal Omroep Gelderland'a göre Usta, Meclis çoğunluğu tarafından kabul edilen önerge için, "İğrenç bir seçim söylemi. Demokratik değerler, seçim kazanımı için satışa çıkarılıyor" yorumunu yaptı.

Hollanda'da "Türk karşıtı duyguların altın çağını yaşadığını" savunan Usta, "Modern bir engizisyonda, resmi olarak var olmayan bir kuruluşu yasaklayarak, "Türkofobik cadı avına devam edildiğini" öne sürdü.

Hollanda'da, Mart ayında genel seçimler yapılacak.