CiddiGazete- Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü, Hollanda’da salgının yayılması üzerine Mart ayı ortalarında kanalizasyon sularında inceleme yaptı. Ülkede ilk resmi corona hastasının teşhis edildiği Loon op Zand ilçesinin atık su arıtma tesisin yanı sıra Kaatsheuvel kasabası, Tilburg ve Amsterdam kentlerinin kanalizasyon şebekelerinde coronavirüs bulundu.

Loon op Zand ilçesinin bağlı olduğu Tilburg, Hollanda’da coronavirüs salgınının en yoğun olduğu Noord Brabant bölgesinde yer alıyor.

RIVM’nin daha önce yaptığı atık su araştırmasında coronavirüs, antibiyotiğe dirençli bakteriler, çocuk felci ve kızamık virüsü de aynı teknikle belirlenmişti.

Kaatsheuvel kasabasındaki arıtma tesisinden çıkan sularda virüsün yer almadığını ve arıtma suyu ile içme suyu arasında bağlantı bulunmadığını belirten Hollandalı uzmanlar, içme sularının güvenli olduğunu açıkladı.

Su İşletmeleri Birliği'ne göre, Kaatsheuvel deki yerel sakinler için herhangi bir risk yok.

Birlik açıklamasında, "Kanalizasyon arıtma tesisinden çıkan suda coronavirüs bulunamadı. Ama tabii ki, daha önce olduğu gibi buraya yüzmeye gitmemeli veya köpeğinizin tahliye edilen suda oynamasına izin vermemelisiniz" denildi.

ANKARA'YA FİLTRELİ RÖGAR KAPAĞI

Hollanda'daki tespitler üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi de test amaçlı bir uygulama başlattı. Hacı Bayram Veli Camii çevresinde bulunan rögar kapaklarından gelen kokunun önlenmesi için, Simya Grup tarafından Türkiye'de üretimi gerçekleşen filtreli rögar kapakları faaliyete geçirildi. Yeni sistemle hem koku önlenecek, hem de bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alınmış olacak.

Kaynak: CiddiGazete/BBC Türkçe