CiddiGazete- Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarda Türk örf ve adetlerine uygun olmayan yılbaşı kutlamalarını yasaklamasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı da gündemine yılbaşı kutlamalarını aldı. Diyanet, yılbaşı eğlenceleri, Noel baba figürleri ve kıyafetleri ile çam ağacı süslemelerini değerlendirdi. Müslümanlardan alkol, kumar ve şans oyunlarından uzak durulmasını istedi.

"MUHASEBE BİLİNCİYLE BİR ÖMÜR GEÇİRMEK"

'Gülbaharlar' çetesi çökertildi 'Gülbaharlar' çetesi çökertildi

Diyanet İşleri Başkanlığı 2024 yılına sayılı günler kala yayınladığı camilerde okunacak, "Muhasebe bilinciyle bir ömür geçirmek" başlıklı Cuma hutbesinde yılbaşı kutlamalarını değerlendirdi. Hutbede "Kaçınılmaz son olan ölüme bir adım daha yaklaştık. Şimdi hep birlikte kendimize soralım: Her şeyin karşılığının tastamam verileceği hesap gününe hazır mıyız?" denildi.

ÇAM AĞACI VE NOEL BABA

Hutbede yılbaşı eğlenceleri de konu edildi, "Dinimizde ve kültürümüzde yer almayan yılbaşı eğlenceleri, Noel baba figür ve kıyafetleri, çam ağacı süslemeleri gibi yanlış tutum ve davranışlardan uzak duralım" denildi.

Alkol alınmaması istenen hutbede piyango oyunları da eleştirildi. "Kötülüklerin anası alkol, ocakları söndüren kumar, umutları tüketen şans oyunları ve piyango gibi haramlarla sağlığımızı, zamanımızı ve kazancımızı heba etmeyelim" ifadeleri kullanıldı.