CiddiGazete- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN International’dan Becky Anderson’ın konuğu oldu.

İbrahim Kalın, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler ile 20 Şubat’ta Hatay merkezli 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremler ve seçim hakkında değerlendirmelerde bulundu.

100 BİNDEN FAZLA BİNA

Deprem felaketi için Türkiye’nin tüm kaynaklarını seferber ettiğini söyleyen Kalın, “Dairelerle dolu 100 binden fazla bina ya yıkıldı ya da hasar aldı. Tüm önlemleri alıyoruz. Halihazırda afet bölgesinde 300 binden fazla çadır kurduk. Her gün on binlerce çadır, konteyner, prefabrik ev ve başka geçici konaklama sağlıyoruz. Tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz” diye konuştu.

AFET YÖNETİMİ

Afet yönetimi konusundaki eleştirileri dikkate aldıklarını ifade eden Kalın, “Tabii ki her zaman daha iyisi yapılabilir. Buna şüphe yok. Endişelerini dile getirenler haklılar. Bunu oldukça ciddiye alıyoruz. Uzmanları, bilim insanlarını, sismologları, jeoteknisyenleri dinliyoruz. Yeni şehirlerimizi bilimsel kriterlere göre inşa edeceğiz. Buna şüphe yok” dedi.

SEÇİM TARİHİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, seçim tarihi ile ilgili soruya ise son sözün Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) olduğunu belirterek cevap verdi.

Kalın, “Cumhurbaşkanı bu kararı kendi başına alamaz. Meclis’in bir karar, görüş bildirmesi gerek. Ama günün sonunda Yüksek Seçim Kurulu, etkilenen 10 şehirde seçim olup olmayacağına karar verecek. 2 milyondan fazla kişi bölgeden ayrıldı. Gittikleri yerde nasıl oy verecekler gibi teknik sorunlar var. Ancak eğilim, önümüzdeki günlerde aksi yönde bir siyasi mutabakat olmadıkça vaktinde, mayısta yapılması yönünde” diye konuştu.