CiddiGazete- Geçtiğimiz hafta CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa turlarına bugün de devam etti. Kurtulmuş, bugün ilk olarak Dem Parti'yi ziyaret etti. Kurtulmuş'un ikinci durağı Saadet Partisi oldu.

SON DURAK İYİ PARTİ

Kurtulmuş son olarak İyi Parti'yi ziyaret etti. 14.05'te başlayan görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. Görüşmenin ardından açıklama yapıldı.

Numan Kurtulmuş, siyasi partilerin ön yargısız bir şekilde bu konuya yaklaştıklarından dolayı teşekkürlerini iletti.

AKP ve MHP'yi de ziyaret edeceklerini dile getiren Kurtulmuş, grubu olmayan partilerle de görüşme yapacaklarını açıkladı. Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"15 siyasi parti, 6 grubu olan parti vardır. Bu büyük bir çoğulculuk işaretidir. Bu parlamento kurucu bir parlamento değildir. Anayasa yapamaz fikri kabul edilemez. Yaptığım ziyaretlerde ön yargısız bir şekilde siyasi partilerin bu konuya yaklaşmalarından dolayı memnuniyet duyuyorum. Türkiye bu Meclis'e yakışan yeni bir anayasayı ya da çok kapsamlı bir anayasa değişikliği yaparak milletimizin cevap verebilmektir. Diğer siyasi partilerin de görüşlerini alacağız."

Gazetecilerin Dem Parti ile görüşmesinin eleştirildiği yönündeki sorusuna ise Kurtulmuş "Terörle mücadele ayrı, anayasa çalışması ayrı" diye cevap verdi.

DERVİŞOĞLU: PARLAMENTER DEMOKKRATİK SİSTEM ARAYIŞIMIZ DEVAM EDİYOR

İyi Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu'nun açıklamaları ise şöyle:

Yılmaz Tunç, HDP'lilere umut verdi Yılmaz Tunç, HDP'lilere umut verdi

"Nazik ziyaretleri için teşekkür ediyorum. Biz İyi Parti olarak bu sistem yürürlüğe girmeden önce bu sistemden kaynaklı sorunlara işaret ederek siyasi yolculuğumuzu sürdürdük. Yeni düzenlemelere geçit vermeyeceğimizi ifade ettik. Parlamenter demokratik sistem arayışımız devam ediyor. Şayet TBMM'de bu yönde anayasa değişikliği durumu söz konusu olursa o zaman konuyu değerlendirmeye açık buluruz. Meclis Başkanımız görevi nedeniyle tarafsızdır. Türkiye'nin öncelikli başka sorunları da var. Anayasa değişikliği tartışmalarının öncelikli sorunları da gölge altında bırakmaması lazım. Türkiye'de ciddi bir ekonomik dar boğaz yaşanıyor. Aramızda yaptığımız görüşmeyi arkadaşlarımla da paylaşacağım. Daha sonra yol haritamızı sizinle paylaşacağız" dedi.