CiddiGazete- TCDD tarafından görevde yükselme sınavı yapıldı. Sınavda, dünya ağır siklet boks şampiyonu ABD'li Mike Tyson'ın Müslüman olduktan sonra hangi ismi kullandığı soruldu.

1990 yılında Müslüman olan Tyson "Malik Abdul Aziz" adını almıştı. Soruyu bilemeyen ve muhalif Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyesi olan 70 çalışan elendi.

Aynı sınavda "Penisilini kim buldu" sorusu da yöneltildi. Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan penisilin, İskoç bilim adanı Alexander Fleming tarafından 1929 yılında bulunmuştu.

Sınavdaki bir başka soru da "Torricelli kanunu nedir" oldu. "Bir kaptaki sıvının çıkış hızının, sıvı yüksekliğiyle ilişkisini açıklayan akışkanlar dinamiği" olarak açıklanan sistem, 1643 yılında İtalyan bilim insanı Evangelista Torricelli tarafından keşfedilmiştir.

Mehmet Ali Yılmaz ölü bulundu Mehmet Ali Yılmaz ölü bulundu

"LİYAKAT KALMADI"

CHP Sivas Milletvekili ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, demiryolu çalışanlarına meslekleri ile ilgisiz sorular sorulduğunu söyledi.

BTS Genel Başkanı Tonguç Özkan da, "TCDD'de kayırma var, hukuksuzluk var. Yönetim, kendilerine yakın kişilere bölge kontrolörü, büro şefi, gar müdürü, istasyon şefi, güvenlik şefi, şube müdürü ve uzman gibi ünvanlar dağıttı. Cemaat ya da tarikat bağlantısı olmayan, bakan, milletvekili ya da dayısı olmayan elendi, liyakat kalmadı" dedi.