CiddiGazete- Menzil Cemaati lideri Muhammed Saki Erol'un sigara içmesi gündem oldu. "Müritlerine sigarayı bıraktırdığı iddia edilen Menzil şeyhi, sigara tiryakisi çıktı" sözleriyle eleştirilen görüntülerde Saki Erol'un çay ve sigara içerken müritleriyle Kürtçe sohbet ettiği görüldü.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın haram olduğunu söylediği sigara konusunda Menzil cemaatinin net bir tavrı olmasa da cemaate yakın forum sayfalarının arşivlerinde sigara içmenin bir şeyhe yakışmadığı yorumları da bulunuyor.

Bazı izleyiciler videoda Saki Erol'un sigara içmesini değil de sigarayı sol elle içmesini eleştirirken bazı izleyiciler de videoya "Aman Erdoğan görmesin" yorumları yapıyor.

DİYANETİ KARIŞTIRAN "SİGARA" SORUNU

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş geçen yıllarda sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız diyerek, "Alkol ve uyuşturucu neyse sigara da odur" ifadelerini kullanmıştı.

İddialara göre Erbaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sigara karşıtı açıklamalar yapması üzerine Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan (DİYK) "Sigara haramdır" diye fetva vermesini istedi. Ancak DİYK üyeleri, dini kaidelere göre sigaranın haram olmadığını belirterek "Kurulu siyasi tartışmalardan uzak tutun" mesajı vermişti. Bunun üzerine Erbaş, sigaranın haram olduğu yönünde kendisi bir açıklama yaptı.

HARAM MI MEKRUH MU

AKP'li belediye parayı Bitcoin'de batırdı AKP'li belediye parayı Bitcoin'de batırdı

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, sigaranın "haram" değil "mekruh" olduğu görüşünü savunanlardan. Cübbeli Ahmet konuyla ilgili olarak şunları söylemişti: "Haram olması için ayet, delil lazım. Helal, haram kanuni bir terim değil ki. Haram derseniz Allah adına konuşmuş oluyorsunuz. Mekruhtur; yani Allah'ın istemediği bir şey. Sağlığa zararı tespit edildi. İsraf var ama haram değil."