CiddiGazete- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasada büyük yankı uyandıran "nakit avans" kararından geri adım attı ancak en ucuz borçlanma yöntemi olarak yaygın olarak kullanılan bu kredi türünün eski kullanımına ihtimal verilmiyor.

Reuters'ın haberine göre; 14 Mayıs'taki seçimlerden bir hafta önce birçok banka nakit avans olarak kullanılan tutarları azaltmaya başlamıştı. Geçen hafta ise TCMB kredi kartlarıyla belirli bir limitin üzerinde yapılan nakit avans ve kuyum harcamalarının büyük kısmının yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasına karar vermişti. Ancak bu karar tepkiler üzerine kaldırılmıştı.

"SINIRLI ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR"

Reuters'a konuşan bir bankacı, bankaların hâlâ sınırlı miktarda nakit avans verdiğine dikkat çekerek, "İnsanlar nakit avansla ucuza borçlanıp yüzde 40’a ulaşan mevduata yatırıyor. Bankalar da bu kadar talep olan bir ürünü zararına vermek istemiyor. Bu yüzden zaten Merkez Bankası’nın ilk aldığı karar öncesinde bankalar durdurmuştu. Şu anda da sınırlı bir şekilde devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Bankacılar, mevduat maliyetlerinin yüzde 40'a ulaştığına, nakit avansın ise yüzde 20'nin altında bir maliyetle verildiğine dikkat çekiyorlar.

YENİ YASAK MI GELECEK?

Dolar patlarsa kimse tutamaz Dolar patlarsa kimse tutamaz

TCMB'nin kısıtlama kararını geri çekmesine rağmen bankacılar nakit avansın eskisi kadar yoğun kullandırılmasının mümkün olmadığını söylüyorlar.

Ajansa konuşan bir başka bankacı, "Bankalar bilanço endişeleriyle bu kredi türünde kullanımı azaltmaya TCMB düzenlemesi öncesi başlamıştı. TCMB ise büyük ihtimal dövize yönelim gördüğünden kısıt getirmek istedi" dedi.

Seçimin ikinci turu öncesinde özel bankalardan kullanımı hızlandıracak bir adım beklemediğini anlatan bankacı, "Kararın kaldırılması, bu kredi türünde faizin doğru yerde olmadığı ve dövize yönelimi artıracağı gerçeğini değiştirmiyor" şeklinde konuştu.