CiddiGazete- İyi Parti'nin eski genel başkan yardımcısı Arzu Önşen'in, Meral Akşener hakkında tehdit ve hakaret iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Suç duyurusu dilekçesinde; Meral Akşener'in 12 Haziran 2023 tarihli Genel İdare Kurulu toplantısında, öneri yapan Genel Başkan Yardımcısı ve GİK Üyesi Arzu Önşen'i, "Senin içinden geçerim. Genel Kurulda bu para pul işlerini karıştırırsanız, bu konulara girerseniz sizin içinizden geçerim" diye tehdit ettiği iddia edildi. Bunun üzerine Önşen'in Akşener hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunduğu öğrenildi.

LİSTELER AÇIKLANDI, TARTIŞMALAR ALEVLENDİ

Önşen'in dilekçesinde, parti içindeki tartışmaların 2023 milletvekili seçimlerinde aday listeleri açıklanınca alevlendiği iddia edildi. Dilekçede, "Milletvekili seçilmesi garanti olan yerlerde kullanılmış olan Genel Merkez (Genel Başkan) kontenjan adayların parti ve teşkilatlar ile bir alakalarının olmaması, hatta bir kısmının açıklandıkları gün parti üyesi dahi olmaması ve bir kısmının başka partilerin üyesi olduğu yönündeki iddialar ve sosyal medya paylaşımları parti teşkilatlarını ayağa kaldırmıştır" denildi.

"BU TOPLANTIYI SİZİN İÇİN DÜZENLEDİM"

Seçimlerin kaybedilmesi sonrası yaşanan tepkileri parti yetkili organlarında gündeme getiren Önşen hakkında ihraç işlemi başlatıldığı belirtilen şikayet dilekçesinde, 12 Haziran 2023 tarihinde yapılan İyi Parti Genel İdare Kurulu toplantısında yaşananlar şu şekilde aktarıldı: "Tehdit ve hakaret suçlarının işlendiği 12.06.2023 tarihinde yapılan İyi Parti Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısıdır. Şüpheli Akşener anılan toplantının henüz girizgahında 'Bu toplantıyı sizin için düzenledim, dökün eteğinizdeki taşları diye başlayarak eleştiriler karşısında nasıl bir tavır takınacağını göstermiştir..."

"TAHKİR VE TEHDİT"

Önşen'in toplantıdaki konuşması sırasında, zaman zaman genel başkan tarafından sözü kesildiği anlatılan dilekçede, topluluk önünde Meral Akşener tarafından aleni bir şekilde tahkir ve tehdit edildiği belirtildi.

İyi Partili isim, Cihangir'le yarışıyor! İyi Partili isim, Cihangir'le yarışıyor!

"14 ADAY PARTİLİ DEĞİLDİ"

Toplantıdaki konuşmasında; İstanbul 3. Bölge 2. sıra adayının vekil listesine konulduğu tarihte parti üyesi olmadığı, Gaziantep 1. sıra adayını teşkilatın tanımadığı, Kırklareli 1. sıra adayının Meclis'te AKP adına görev yapmış biri olduğu... Bu şekilde tam 14 tane örnek olduğunu, partinin, partililerin, teşkilatların tanımadığı, onay vermediğini anlatan Önşen'in şikayet dilekçesinin devamında milletvekilliği adaylıklarının para karşılığı verildiği iddialarını dile getirdiği bölüm şöyle:

"BU ADAMIN ANNESİ 200 MİLYON LİRA VERDİK İKİNCİ SIRA OLDUK DİYOR..."

"En çok anlamadığım ve üzüldüğüm husus da şudur ki; Bu teşkilat seçim çalışmaları esnasında yürüdüğü her yerde, para aldınız, para ile listeler yer değiştirdi, para ile koltuklar alındı verildi cümleleri ile karşılaştı. Sosyal medyada, yazılı ve görsel medyada bu konular günlerce işlendi, gazeteler manşet yaptı. Bunlar yalanlanmadı, bu dedikodular sahipsiz bırakıldı, yok sayıldı. Şüyu vukuundan beter iken esaslı ve güçlü bir şekilde yalanlanmadı. Teşkilatlarımızın başı öne eğdirildi... GİK üyemiz benim yanımda ilçe başkanı ile konuştu ve 'Abi bu adamın annesi 200 milyon lira verdik ikinci sıra oldu' diyor. Telefonu 3 kişi canlı dinledik..."

"SİZİN İÇİNİZDEN GEÇERİM"

Dilekçede, Arzu Önşen'in bu konuşmaları üzerine Akşener'in kendisini parmak sallayarak şu sözlerle tehdit ettiği iddia edildi: "Arzu, madem öyle çık karşıma aday ol Arzu. Senin içinden geçerim... Ama genel kurulda bu para pul işlerini karıştırırsanız, bu konulara girerseniz 'sizin içinizden geçerim' diyerek müvekkili tüm GİK huzurunda tehdit etmiş; daha sonra bir kez daha ve bu kere yine parmak sallayarak 'Senin içinden geçerim' diyerek tam 3 kere bu hitap ile seslenmiştir."

İşte Kutlu Parti Kurucular Kurulu İşte Kutlu Parti Kurucular Kurulu

"O... DERLER"

Arzu Ökşen'in "Ben 'para verdik' diyenleri GİK kararı ile Disiplin Kuruluna gönderelim. Yaptıkları açıklamaların savunmalarını yapsınlar. Sözleri ve eylemleri partimizi küçük düşürüyor. Gözlerimizi kapayınca bu sorun hallolmuyor, insanlar konuşuyor. Çenelerini kapatmak için GİK olarak bizim bu konu üzerine eğilmemiz ve gereğini yapmamız lazım" demesi üzerine Akşener'in "Sen biliyor musun? Bizim toplumumuzda bir kadın ve bir erkek yan yana oturduğu zaman kadın için 'O…' derler" diyerek Ökşen'e GİK üyeleri huzurunda hakaret ettiği de dilekçedeki iddialar arasında yer aldı.

"TOPLANTININ KAMERA KAYDI VAR"

Dilekçede, toplantıların kamera kaydına alındığı belirtilerek, "Şüpheli genel başkanın katıldığı tüm GİK toplantıları kamera ile kaydedilmektedir. Bu nedenle ilk önce bu kamera kayıtları ve bunların deşifresini talep ediyoruz" denildi.

(Aydınlık)

Editör: İbrahim KANBUR