CiddiGazete- TBMM'nin açılışının 104. yılı dolayısıyla TBMM Genel Kurulu, Numan Kurtulmuş başkanlığında özel gündemle toplandı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de genel kurulda konuşma yaptı.

Özel, Genel Kurul sonrası TBMM'de gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yapılması beklenen görüşmeye ilişkin Özel, "Sayın Cumhurbaşkanı ile önümüzdeki hafta görüşmeyi planlıyoruz. Kendilerinden randevu talep edeceğiz" dedi.

ERDOĞAN'A CEVAP

Erdoğan'ın Irak dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı "yeni anayasa teklifi" açıklamasına da cevap veren Özgür Özel, "Ancak anayasayla ilgili birtakım talepler ileteceğini söyledi. Tabii ki TBMM müzakere zeminidir. Her zaman liderler birbirleriyle konuşur. Sayın Meclis Başkanı da bir ziyaret yapacağını söyledi. Ama anayasayı değiştirelim demesi için birisinin, değiştireceğiniz anayasayı ne yapacaksınız? Uymak için değiştireceksiniz. Geçen sefer değiştirdiğiniz anayasaya niye uymuyorsunuz? Bir anayasa uymamak için değiştirilir mi?" ifadelerini kullandı.

"Eğer anayasayı değiştirecekseniz önce uyduğunuzu görmemiz lazım" diyen Özel, şöyle devam etti: "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymamak, Anayasa Mahkemesi kararlarına uymamak; 1. Derece Mahkemesi'ni Anayasa Mahkemesi'ni ezdirmek, Meclis'e 1. Derece Mahkemelerinden Anayasa Mahkemesi kararının hilafından buyruk yollamak ve onu uygulattırmak hangi anayasaya uymak? Anayasa ayaklar altında.

Elbette ikimiz de gündemlerimizi konuşacağız. Elbette görüşmeler olur liderler arasında. Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız önce mevcuduna uyun da onu görelim."

Muharrem İnce dükkanı kapattı Muharrem İnce dükkanı kapattı

ERDOĞAN'IN ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile yapılacak görüşmeye ilişkin soruya Erdoğan, "Şu an itibarıyla henüz böyle bir randevu talebi gelmiş değil. Fakat olabileceğini düşünüyoruz" cevabını verdi.

Özgür Özel'le görüşmesi durumunda "yeni anayasa" için teklifte bulunacaklarını bilirten Erdoğan, "Sayın Özel'in bu ziyaretinin gerçekleşmesi halinde kendisiyle de bunları konuşarak böyle bir adımı atabileceğimizi kendisine teklif etmekten daha doğal bir şey olmaz" ifadelerini kullandı.