CiddiGazete- Milli Eğitim Bakanlığınca, tüm öğretim kademelerindeki zorunlu derslere ait "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" yeni müfredat taslağı, MEB'in internet adresinden kamuoyunun görüşüne sunuldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yeni müfredat taslağı için internet sitesi üzerinden bir hafta süreyle görüş bildirilebilecek.

BİR HAFTA SONUNDA YENİDEN ŞEKİLLENECEK

1 Nisan'da okullar tatil edildi 1 Nisan'da okullar tatil edildi

Bir haftalık askı sürecinin ardından "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli", Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca son eleştiri, görüş, öneri ve paylaşımlar doğrultusunda revize edilecek ve son şekline ulaşacak.

Yeni müfredat, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul beşinci sınıf ve lise dokuzuncu sınıflarda kademeli şekilde uygulanmaya başlanacak.

"MAARİF MODELİ"

Yeni müfredat taslağını sosyal medya hesabından "Tecrübe, Öneri ve Desteğiniz Bizler için Önemli!" başlığıyla paylaşan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin "Sadece son bir yılın değil, 10 yıllık uzun soluklu bir çalışma ile meydana getirdiğimiz; akademisyen, öğretmen ve paydaşlarımızın yoğun çalışma ve katkılarıyla ortaya çıkan 'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli' adını taşıyan yeni müfredat çalışmamızı kamuoyunun ve eğitime gönül veren herkesin görüşlerine sunduk" ifadelerini kullandı.

Yenilenen programlar kademe ve sınıf düzeylerine göre şöyle:

- Okul öncesi öğretim programı-3-5 yaş, ilkokul-ortaokul kademeleri için fen bilimleri dersi 3-8. sınıf, hayat bilgisi dersi 1-3. sınıf, ilkokul matematik dersi 1-4. sınıf, ilkokul Türkçe dersi 1-4. sınıf, insan hakları, vatandaşlık ve demokrasi dersi 4. sınıf, ortaokul matematik dersi 5-8. sınıf, ortaokul Türkçe dersi 5-8. sınıf, sosyal bilgiler dersi 4-7. sınıf, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi 8. sınıf, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi 4-8. sınıf.

- Lise kademeleri için biyoloji dersi 9-12. sınıf, coğrafya dersi 9-12. sınıf, felsefe dersi 10-11. sınıf, fizik dersi 9-12. sınıf, kimya dersi 9-12. sınıf, matematik dersi 9-12. sınıf, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi 12. sınıf, tarih dersi 9-11. sınıf, Türk dili ve edebiyatı dersi 9-12. sınıf, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi 9-12. sınıf.

Yeni müfredatta ayrıca Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce güncellenen seçmeli ders programları da yer aldı.

15 TEMMUZ DERS KİTAPLARINDA

15 Temmuz darbe girişimi 9, 10, 11 ve 12. Sınıflar için hazırlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi'ne girdi. "Cihat" kavramına örnek olarak 15 Temmuz verildi. "Cihadın Çanakkale Muharebeleri, Millî Mücadele süreci ve 15 Temmuz'da olduğu gibi barışı sağlama ve vatanı savunmadaki rolüne vurgu yapılır" denildi.

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde ise 15 Temmuz Darbe Kalkışması'ndan söz edilirken toplumların kendi hak ve özgürlüklerini kullanma ve korumaları konusunda taviz vermemesi gerektiğinin işleneceği belirtildi.

"27 Mayıs, 1971 Muhtırası, 1980 Darbesi, 28 Şubat Müdahalesi, 27 Nisan e-Muhtırası ve 15 Temmuz Darbe Kalkışması üzerinden darbelerin; PKK/PYD, DEAŞ ve FETÖ terör örgütlerinin millî güvenliği tehdit eden unsurların ve terörle mücadelenin Türkiye'nin demokratikleşmesi sürecine etkileri anlatılır. 15 Temmuz'dan söz edilirken toplumların kendi hak ve özgürlüklerini kullanma ve korumaları konusunda taviz vermemesi gerektiği açıklanır" denildi.

"CUMHURİYETİN İSMİNİ KULLANMADILAR"

Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay yeni müfredatla ilgili yaptığı açıklamada "Bu milli eğitim programı mı parti programı mı? Eğitim programı olmadığı kesin. Cumhuriyet'in ikinci yüzyılına girerken Cumhuriyet'in ismini de kullanmadılar. Eğitim değil 'Maarif' diyorlar. Bir kez bile Atatürk yok. AKP'nin eğitim politikalarında Cumhuriyet de eksik. Kendi ideolojilerine yakın bir nesil yetiştirmek istiyorlar" dedi.