437 vakıftaki 203 yöneticiye dava açıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, son 5 yılda vakfın amacı doğrultusunda faaliyette bulunmayan, ağır ihmal ve kasıtlı fiilleriyle vakfı zarara uğratan 203 yöneticinin görevden alındığını ve haklarında dava açıldığını bildirdi

437 vakıftaki 203 yöneticiye dava açıldı

CİDDİGAZETE

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kurulmuş vakfların denetiminin yapıldığını bildiren Bakan Nuri Ersoy şöyle dedi:

“Amacı doğrultusunda faaliyette bulunmayan, mal ve gelirlerini amaç dışı kıllanan, ağır ihmal ve kasıtlı fiilleriyle vakfı zarara uğratan, Vakıflar İdaresi tarafından tespit edilen noksanlık ve yanlışlıkları verilen süre içerisinde tamamlamayan, düzeltmeyen veya aykırı işlemlere devam edenler hakkında mahkeme kararı ile görevden alınan Vakıf yönetici sayısı 203 olmuştur. Son 5 yılda Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kurulmuş olan 203 vakfın yöneticileri hakkında görevden alma davası açılmıştır” dedi.

Konuyla ilgili TBMM'ye önerge veren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Son 5 yılda 768 yeni vakıf kuruldu. Bu vakıfların bazılarına kamuya ait arazi ve konutlar devrediliyor'' dedi ve denetimlerin sıklaştırılmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 22:04
YORUM EKLE