'Ekonomi swapla düzelmez'

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Şimdi moda oldu, swap diyorlar. Neymiş swap? Borçlanma için bir yol arama. Türkiye’nin problemini bununla çözemezsiniz" dedi

'Ekonomi swapla düzelmez'

CiddiGazete- Haftalık basın toplantısında iktidarın borçlanma politikalarını eleştiren Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Şimdi moda oldu, swap diyorlar. Neymiş swap? Borçlanma için bir yol arama. Üretme değil, ülkenin ekonomisini ayağa kaldırma değil. Geçici olarak bir parayı nasıl temin ederiz? Bunun yolu... Türkiye’nin problemini bununla çözemezsiniz. Bütün milleti faize mahkûm ettiniz. Bu milleti hoyratça bankalara borçlandıranlar, mahkûm edenler tek kazananın da bankalar olduğunu, bu lobinin olduğunu ileride görecekler” dedi.

Konuşmasına, kanser tedavisi görürken hayatını kaybeden KHK’lı Prof. Dr. Haluk Savaş’a Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Karamollaoğlu, sıkıntılı bir üç yılın ardından hayat mücadelesini kaybettiğini belirtti. Dünyanın dört bir tarafında kargaşa olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, “Bunlar bizi derinden yaralıyor. Pakistan’ın Karaçi kentindeki saldırılar bizleri derinden yaraladı. Terör kimden gelirse gelsin, insanlık suçudur. Bütün insanlık âlemi bu saldırılara karşı durmalıdır, tedbir almalıdır” dedi.

KANAYAN YARAMIZ DOĞU TÜRKİSTAN!

Ekonominin yanında gündeme ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Doğu Türkistan meselesinin ihmal edilemeyeceğinin altını çizerek, “Burası hem Türk âleminin hem İslam âleminin kanayan yarasıdır” dedi.

DÜNYAYI APTAL, KENDİLERİNİ AKILLI ZANNEDİYORLAR

Doğu Türkistan meselesinin ihmal edilemeyeceğinin altını çizen Karamollaoğlu, “Burası hem Türk âleminin hem İslam âleminin hem de bütün insanlığın kanayan yarasıdır. Şaşırdığımız, bizi üzen konu ise bu konuda hükümete dışarıdan destek veriyor görünen ve aslında sanki birbirileriyle çatışma içerisindeymiş gibi gözüken iki kesimin Çin’in yanında yer almasıdır. Bunu anlamakta hakikaten güçlük çekiyoruz. Çin’de bir zulüm işleniyor. Birdenbire Çin’deki toplanma kampları birileri tarafından sanki bu kamplar onları meslek sahibi edindirmek için ve zihinlerdeki yanlışlıkları gidermek için yapılıyormuş gösteriliyor. Dünyayı aptal, kendilerini akıllı zannediyorlar. Çin hükümeti bu tavrı ile unutmasın ki, dünyada zalimlerin yanında yer alıyor. Bu leke Çin’in omuzlarından düşmez. Maalesef Çin’le olan münasebetleri devam ettirme aşkına Türkiye hükümeti bu konuda gerekli girişimlerde bulunamıyor. Bizim bir teklifimiz var. Eğer Çin bu konuda yaptıklarının doğru olduğunu düşünüyorsa o zaman uluslararası bağımsız bir komisyonun kurulması ve konuları tetkik etmesi gerekir. Çin burada taraftır. Kendi yanlışlarının üstünü örtmeyi, hatalarını kabullenmemeyi her zaman tercih eder. Bundan dolayı biz Türkistanlı kardeşlerimize yapılanları hep lanetleyeceğiz, bitene kadar dile getireceğiz. Bunun da takibini yapacağız, bu da bilinsin isteriz” diye konuştu.

TARİHTEN DERS ALMAK MECBURİYETİNDEYİZ

İktidarın Meclis’e sevk ettiği “çoklu baro” tartışmasına da değinen Karamollaoğlu, “Hakikaten herkesi, hepimizi endişelendiriyor. Türkiye’de zedelenen bir adalet mefhumu var. Ve bu adımlar eğer atılırsa bu mefhum daha büyük zarar görür endişesindeyiz. Biz baroların, adaletin esas itibarıyla hangi fikir ve ideolojiye sahip olursa olsun siyasallaşmasının karşısındayız. Adalet siyasallaşarak düzelmez. Adaletin düzelmesi tamamıyla bitaraf olmalarıyla mümkündür. Bundan dolayı da barolar, bu adalet mekanizmasının önemli bir unsuru ve temsilcisi olarak bağımsız olmalıdırlar. Endişe ediyoruz ki; eğer gerçekleşirse Türkiye’nin kamplaşmasına ve kutuplaşmasına yönelik bir adım olur. Biz 12 Eylül ihtilalini yaşadık. 12 Eylül’den önce biz Türkiye’de kamplaşmanın zirveye çıktığına şahitlik etmiştik. Özellikle de emniyet güçleri arasında bir ayrışma meydana gelmiş. İki tane sendika birisi sağcı görünüyor, birisi de solcu… Türkiye’yi kan gölüne çevirdiler. Biz tarihten ders almak mecburiyetindeyiz” dedi.

İLİM YUVALARINDA KUTUPLAŞMA YAŞANIYOR

Karamollaoğlu, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla kapatılmasına da değindi. Karamollaoğlu, şöyle devam etti: “Kutuplaşmanın neticesi olarak Şehir Üniversitesi kapatıldı. Adalette, emniyette, şimdi de ilim yuvalarında kutuplaşma yaşanıyor. Şehir Üniversitesi açılışının eski resimlerine bakıyoruz; Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Gül ve eski Başbakan Davutoğlu orada. Hep beraber güle oynaya Şehir Üniversitesi’nin açılışını yaptılar. Ama ne ara aralarında siyasi bir ayrılık meydana geliyor. Sen misin ayrılan denilerek, hain damgasını vurmaktan çekinmiyorlar. Bir ülke böyle kalkınmaz. Bir ülke problemlerini böyle çözemez. İlim böyle gelişmez.”

İNSANLARIN BEYNİNE KELEPÇE VURUYOR MANASINA GELİYOR

Karamollaoğlu, 28 Şubat’ın en büyük hatalarının bugün de yaşanmaya devam ettiğinin altını çizerek, “Ama ne yazık ki 28 Şubat’tın hatalarını bir başka açıdan şimdi birileri yeniden tesis etmeye gayret ediyor. 28 Şubat’ta bir baskı vardı. Konuşturmayın, vurun tepesine mantığı vardı. Şimdi aynı mantık bir başka açıdan gelip başımıza çöktü. Hele siz bu tarzda bir eğitim programı oluşturmaya kalkarsanız, emin olun insanların zihnine kelepçe vurmaya kalkışıyorsunuz manasına gelir. Cenâb-ı Hâkk’ın bile zorlamadığı bir konuda siz, toplumu kendiniz gibi düşünmeye zorlarsanız; bundan hem siz hem de toplum zarar görür” şeklinde konuştu.

ÜLKEMİZİN GELECEĞİNDEN ENDİŞE DUYUYORUM

Şehir Üniversitesi üzerinde değerlendirmelerine devam eden Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “Tüm bu yaşananların neticesinde, ülkemizin geleceğinden endişe ediyorum. Çünkü zulüm başladığında çığ gibi büyür. Bir yerde zulüm başlarsa orada hayır beklemek mümkün değildir. Bu millete zulmetmeyin. Yönetimde bulunanlar şunu bilmelidir; kendilerinin karşısında kendi aldıkları fikirlere karşı tavır ortaya koyanlar. Emin olun, yanlışını doğru gibi kabul edip yalakalık yapanlardan daha az tehlikelidir. Yalakalar ve menfaat dağıtanlar, menfaat almak için fikir üretirler, gerçeklerin ortaya çıkması için değil. Bunu hem yalakalara söylüyorum, kendi isimlerinin önüne profesör değil, âlemi cihan yazsanız sökmez. Kimse itibar etmez. İktidara söylüyorum, bu yoldan dönün. Sizi ikaz edenleri hasım olarak görmeyin.”

REKTÖRLERİN ELLE TUTULUR YAZISI, ESERLERİ YOK

Üniversitelerde liyakate hiç önem verilmediğini dile getiren Karamollaoğlu, “Rektörler tayin ediliyor ancak uluslararası sahada kabul almış tek bir makalesi yok. İçerdeki mecmualarda ne kadar var onu bilmiyoruz. Çünkü Türkiye’de makale yazmak o kadar zor bir şey değil. Yazdırır, altına imza atarsınız. Hele de rektörseniz, bunlar bazı mecmualarda yayımlanır. Ama bu hiçbir akademisyene itibar kazandırmaz. Uluslararası arenada yayımlanan yüzlerce mecmua var. Ama ne hikmetse bizim yeni tayin edilen rektörlerimizin bu konuda hiçbir başarısı yok. Son ortaya çıkan somut örnekte, tayin edilen 6 rektörün 8 makalesi çıkmış, 4’ünün sıfır, hiç makalesi çıkmamış. Bir tane bile kendi sahasında elle tutulur eseri, yazısı yok. Şimdi bunu bir üniversitenin başına koyacaksınız; orada göstermelik olarak duracak. Orada itibar kazanması için kendisinden daha itibarsızları akademisyen yapacak. Böyle bir üniversite olmaz. Üniversite, fikirlerin tartışıldığı bir yerdir” ifadelerini kullandı.

KREDİLER İLE MİLLETİ FAİZE MAHKÛM ETTİNİZ

Son dönemlerde vatandaşların bankalara olan kredi başvurusunun arttığını söyleyen Karamollaoğlu, “Şimdilik çok büyük bir performans gibi gözüküyor. Yıllık yüzde 6-7 gibi bir faiz düşük bir faiz değil. Dünyada faizler sıfır. Bütün dünyada faizlerin sıfır olduğu bir yerde siz yüzde 6-7’lik faizi ‘ya ne kadar düşükmüş, hemen ev sahibi olalım’ diye garibanın koşuşturmasına bakmayın. 900 binden fazla insan ferdi krediye başvurdu. Şimdiye kadar hiç kredi almamışlar. Niye? Birdenbire böyle bir imkân çıkınca bunun bedava para olduğunu zannediyorlar. Ama bunun taksitleri ne kadar düşük gözükürse gözüksün, yarın tahsil edilmeye başlanacak. Ama vatandaşın gelirleri belli bir seviyeye çıkmazsa emin olun bunu ödeyemezler. Yarının hesabını kim verecek, nasıl verecek? Bu belli değil. Bütün milleti faize mahkûm ettiniz. Bunları kullananlar emin olun farkında değil. Çoğu gariban, mahdut gelirli insanlar. Bu milleti hoyratça bankalara borçlandıranlar, mahkûm edenler tek kazananın da bankalar olduğunu, bu lobinin olduğunu ilerde görecekler” dedi.

KENDİ ÇIKARDIKLARI KANUNA BİLE UYMUYORLAR

İktidarın borçlanma politikasını eleştiren Karamollaoğlu, “Bugün borçlanma politikalarının sıkıntıları hemen hissedilmeyecek ama birkaç yıl sonra bu millet borçlarını ödeyemeyince bunun acısı ortaya çıkacak. Türkiye’mizin bir an önce bu ölü yatırım ve borçlandırma politikasından vazgeçmesi gerekiyor. Tekrar tekrar söylüyoruz. Türkiye’nin ekonomik yeniden ayağa kalkabilmesi bütün imkânlarını üretime dönük yatırımlara tahsis etmesiyle mümkün. Bunun başka bir çözümü de yok. Hangi sektör önde geliyor derseniz, tarım ve gıda bunun başında gelir. Bu gerçeği bile hâlâ idrak edemediler. Tarımda halen ekilmeyen araziler ekilmiyor. Halen çiftçi gelecek yılından emin değil. Mazotunun, gübresinin, ilacının hatta tohumun üzerine konulan vergiler ister istemez fiyatları artırıyor. Yarın elde ettiği ürünü satmaya geldiğinde yine piyasa şartlarına mahkûm edilecek. Yine sıkıntıyı çeken çiftçi olacak ve çiftçi ile birlikte bu ülke olacak. Havsalam almıyor. Bir iktidar, iktidarının başında tarımın kalkınması için çiftçiye en az milli gelirin yüzde 1’i kadar destek verilmesi gerekir diye kanun çıkaracak. Sonra gelen 15 yılda hiçbir zaman buna riayet etmeyecek. Yarısını veya üçte birini vererek meseleyi hallettiğini zannedecek. Olmaz arkadaşlar, olmaz, olmaz” diye konuştu.

BORÇLANMAK İÇİN YOL ARIYORLAR

“Ülkemizde eğer itibar edilirse, birçok sanayi ve ticaret odalarının hazırladığı raporlar. Bu raporlara itibar edildiği takdirde neye ihtiyaç duyduğumuz çok açık bir şekilde ortaya çıkıyor” diyen Karamollaoğlu, “Şimdi moda oldu, swap diyorlar. Neymiş swap? Borçlanma için bir yol arama. Üretme değil, ülkenin ekonomisini ayağa kaldırma değil. Geçici olarak bir parayı nasıl temin ederiz. Bunun yolu… Türkiye’nin problemini bununla çözemezsiniz” dedi.

ALINAN EKONOMİK KARARLARIN ESNAFTA ETKİSİ YOK

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın hazırladığı bir rapora dikkat çeken Karamollaoğlu, “Diyarbakır önemli bizim için. Çünkü doğunun en büyük ili. Bölgedeki odaları da ziyaret ettiğimiz için biliyorum. Diyarbakır’da faaliyet gösteren tesislere bakılınca zaten varlıkları ile yoklukları arasında bir fark yok. Diyarbakır’da 212 işletmenin 152’si ile görüşmeler yapmışlar. Toplam çalışan yaklaşık olarak 7 bin 697. Bir milyon nüfusu olan bir yerde önemli görülen tesislerde çalışanların toplamı bu kadar. Diyarbakır’da 76 bin 900 kişinin çalıştığı tesis olmalı ki, Diyarbakır ayağa kalkabilsin. Ama buna rağmen yapılan destekleri dikkate alarak birtakım rakamları ortaya koymuşlar. Özet rakamlar şu şekilde. Bütün bu tesislerin sadece yüzde 20’si banka kredilerinden faydalanabilmiş. Yüzde 18’i vergi borcu ötelemesinden istifade edebilmiş. Yüzde 29’u da kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmiş, gerisi değil. Demek ki alınan kararların etki etmesi gereken yerlerde herhangi bir etkisi yok. Sanayicilerin, iş adamlarının yüzde 84’ü diyor ki, pandemi döneminde açıklanan destekler yetersiz. Bu hususun mutlaka dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

VEBALİ HEM BELEDİYELERİN HEM HÜKÜMETİN OMUZLARINDA

Son zamanlarda artan depremlere dikkat çeken Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “Bazı ilim adamları İstanbul’da beklenen 7’nin üzerindeki bir depremin yaklaştığı endişesini taşıyor. Ama bunun için bugün alınması gereken tedbirler ne yazık ki alınmıyor. Şunu söylemek kolay. Alsınlar efendim. Kim alsın, belediyeler. Bir deprem anında İstanbul’da doğacak paniği ortadan kaldırmak için oluşturulan toplanma bölgelerinin yüzde 90’ı ortadan kaldırılmış. Allah’tan korkun. Allah saklasın, bir deprem olduğunda o panikle hayatını kaybedenlerin vebalinin tamamı bugünkü, o günkü yöneticilerin omuzlarındadır. Hem belediye hem hükümet. Hükümet olmasa belediyeler bu kadar hoyratça davranamaz. İnşallah bugünkü iktidar bu yönde adımlar atar."

İLİM YUVALARINDA KUTUPLAŞMA YAŞANIYOR

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla kapatılmasına da değinen Karamollaoğlu, “Kutuplaşmanın neticesi olarak Şehir Üniversitesi kapatıldı. İlim yuvalarında kutuplaşma yaşanıyor. Eski resimlerine bakıyoruz, hep beraber güle oynaya Şehir Üniversitesi’nin açılışını yaptılar” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 02:50
YORUM EKLE