Erdoğan: Kurtulamazsınız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan mevkidaşı ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Kayıp Suudi gazeteci hakkında açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Başkonsolosluk yetkilileri 'buradan çıktı' demekle kendini kurtaramaz" dedi

Erdoğan: Kurtulamazsınız!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, “Çanakkale Savaşı’nda hayatlarını yitiren Macar askerlerinin anısına, Gelibolu’da dikilecek anıt tarihi dostluğumuzun ülkemizdeki sembolü olacaktır” dedi.

Başkan Erdoğan, “Türk Hava Yollarımızın Macaristan’la ortak bir çalışmaya gidip, örneğin Budapeşte’den Hindistan-Mumbai’ye, buradan non-stop gitme imkanını da sağlama konusunda Sayın Başbakan’a sözümüzü verdik, bu adımı da atma imkanımız olacaktır” bilgisini verdi.

‘ÜLKEMİZLE EN GÜÇLÜ DAYANIŞMAYI SERGİLEYEN ÜLKELERDEN BİRİ OLMUŞTUR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında Macaristan ülkemizle en güçlü dayanışmayı sergileyen ülkelerden biri olmuştur. Millet olarak bu dayanışmayı asla unutmayacağız” dedi.

Başkan Erdoğan, “Şu anda Türkiye’de Suriyeli olarak yaklaşık 3,5 milyon, Iraklı olarak da 500 bin mülteci var” diye konuştu.

Erdoğan, “Afrin ve Cerablus, El Bab, burada 250-260 bin Suriyeli geri döndü. 60 bin civarında mülteci de İdlib merkezine geri döndü” ifadelerini dile getirdi.

‘BAŞKONSOLOSLUK YETKİLİLERİ ‘BURADAN ÇIKTI’ DEMEKLE KENDİNİ KURTARAMAZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Suudi gazeteci Kaşıkçı’nın kaybolması) Bu süreci takip etmek, kovalamak bizim hem siyasi hem insani görevimizdir” dedi.

Erdoğan, “Başkonsolosluk yetkilileri ‘buradan çıktı’ demekle kendini kurtaramaz. Havaalanın giriş-çıkışları inceleniyor. Giriş çıkışlarda Suudi Arabistan’dan gelen bazı kişiler var. Bunlarla ilgili Başsavcılık her türlü çalışmasını, araştırmasını, her şeyi yapıyor. İlgili merciler onlarda bu konuda müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Eğer çıkmışsa bunu siz görüntülerle de olsa ispat etmek durumundasınız, ispat edeceksiniz” dedi.

“AB’YE ÜYELİK’ EVETSE EVET, HAYIRSA HAYIR. SAMİMİ OLMAK LAZIM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Türkiye’nin AB’ye üyeliği) Evetse evet, hayırsa hayır. Samimi olmak lazım. Alacaksınız sinyallerini verin, almayacaksanız bunu da söyleyin. Şu anda sabır noktasındayız, sonu hayır olur diyorum. 1963’ten bu yana oyalanan bir Türkiye var. Hiçbir AB üyesi ülkeye böyle bir zulüm yapılmadı” ifadelerini kaydetti. AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 19:51
YORUM EKLE