Meclis'te ‘Az yiyin beyler’ kavgası

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un "Az yiyin beyler" sözlerine AKP’liler tepki gösterdi. Gerginlik yükselince vekiller birbirlerinin üzerine yürüdü

Meclis'te ‘Az yiyin beyler’ kavgası

CiddiGazete- Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) iktidar ile muhalefet arasında doğalgaz fiyatları yüzünden tartışma çıktı.

Görüşmeler sırasında söz alan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "Peşin doğalgaz alıyorum, kartım var ama sonradan bana doğalgaz fiyat farkı geliyor. Çünkü soygun düzenini böyle kurdunuz. Bu soygun olduğu sürece doğalgaz tüketenlerin yüzüne nasıl bakıyorsunuz" diye sordu. Yokuş, daha sonra bir memurun yazdığını dile getirdiği "Az yiyin beyler, az yiyin" şiirini okudu.

Bunun üzerine AKP milletvekilleri, Yokuş'a tepki gösterdi.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan söz alarak, bu üslubun, AKP’ye alenen hakaret olduğunu söyledi.

AKP hükümetlerinin, 17 yıl boyunca milletin kaynaklarını mali disiplinle yine milletin hizmetine sunmaya çalıştığı görüşünü dile getiren Özkan, "Milletimiz eğer 10 küsur seçimden beri bu davaya, reisimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yol vermişse bu milletin kaynaklarını en disiplinli şekilde kamu finansmanında kullandığımız içindir" dedi.

Özkan, Yokuş'un AKP Grubu'na yönelik bu kaba ve yaralayıcı üslubunu bir kenara bırakması gerektiğini vurguladı.

Bu sırada AKP ile İYİ Parti milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar yaşandı.

İki partiye mensup milletvekilleri, birbirlerinin üzerine yürüdü.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, milletvekillerini uyararak, yerlerine oturmalarını istedi. Bilgiç, tartışmanın sürmesi üzerine birleşime ara verdi.

Gerginlik bir süre arada da devam etti. Bunun üzerine tekrar Genel Kurul Salonu'na gelen TBMM Başkanvekili Bilgiç, Başkanlık kürsüsü önüne yığılan milletvekillerine dağılmaları uyarısında bulundu.

Bilgiç, düzenlemenin yasalaşmasının ardından birleşimi 18 Şubat Salı saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.

KAYNAK: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2020, 14:51
YORUM EKLE