CiddiGazete- 3. Ordu ve EDOK Komutanlığı yapan emekli Orgeneral Saldıray Berk (76) Ankara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

16 Şubat 1948 Erzurum Pasinler doğumlu Saldıray Berk, 2009 yılında FETÖ kumpasıyla oluşturulan Erzincan'daki Ergenekon davasının sanıkları arasına dahil edildi.

Fetullahçı Terör Örgütü ile ilgili soruşturma yürüten dönemin Erzincan Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner'in de aralarında bulunduğu 13 kişi ile birlikte 3. Ordu Komutanı olduğu dönemde yargılanan Saldıray Berk, 2016 yılında beraat etti.

Saldıray Berk, Erzincan'da aralarında FETÖ'nün de bulunduğu bazı grupların yasa dışı faaliyetlerini soruşturması nedeniyle "İrtica ile Mücadele Eylem Planını" uygulamaya koymaktan suçlandı.

FETÖ'cü savcı Osman Şanal'ın Saldıray Berk'e "PKK'lıları tedavi ettirdi" yalanı ile kumpas kurduğu daha sonra ortaya çıktı.

"GENELKURMAY BAŞKANI OLACAKTI"

Ergenekon kumpasında "Efe" kod adıyla gizli tanık olan İliç eski Savcısı Bayram Bozkurt da Saldıray Berk'in sicilini olumsuz etkilemek için yalan ifade verdiğini itiraf etti.

Berk'in Genelkurmay Başkanı olabileceğinin o dönem FETÖ'cü albaylar arasında konuşulduğunu anlatan Bozkurt, "Kod adım 'Efe' idi. Böylece, Cihaner, Çiçek, Berk ve Gençoğlu bir soruşturma kapsamına alındı. Cemaat'in (FETÖ'nün) Berk'in yükselmesini önleme projesi gerçekleşmiş oldu. Bu soruşturmada amaç Cihaner değil, Berk'in yükselmesini önlemekti. Nitekim bu operasyon ve devamında gelen Balyoz, Ergenekon gibi davalarla TSK'nın komuta kademesi Cemaat'in (FETÖ'nün) istediği gibi şekillenmiştir" dedi.

Orgeneral Saldıray Berk, kuvvet komutanlarının istifa ettiği 2011 yılındaki YAŞ toplantısı sonrasında emekli edildi.

ÜMİT ÖZDAĞ: "RÜTBESİNİN HAKKINI VEREN TEK ORGENERAL"

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, emekli orgeneral Saldıray Berk'in hayatını kaybetmesinin ardından dikkat çeken vurgularla bir paylaşım yaptı.

Saldıray Berk'in "rütbesinin hakkını veren tek orgeneral" olduğunu söyleyen Ümit Özdağ şu ifadeleri kullandı:

- 2002 sonrasında orgeneral rütbesini hak eden ve hakkını veren tek orgeneral Saldıray Berk'ti.

Sette iki kadın arasında taciz Sette iki kadın arasında taciz

- Gerçek bir Atatürk çizgisinde Türk milliyetçisiydi.

- FETÖ casuslarının komplosuna direnmişti.

- Mahkemeye ifade vermeye gitmemiş, mahkemenin üzerinden F 16 uçurmuştu.

- Her yerde terör estiren FETÖ'cü çakallar Saldıray Berk'ten korktular.

- Daha açık söyleyelim. 2007'de Orgeneral Saldıray Berk Genelkurmay Başkanı olsaydı, Ergenekon-Balyoz kumpasları yapılamazdı.

- Bütün FETÖ'cü çeteleri, Beşiktaş adliyesi çetesi dahil tutuklatır, arkasındaki siyasi desteği kırardı.

- Tarihte kişilerin rolleri büyüktür. Yaptıkları ve yapmadıkları ile... Allah rahmet eylesin.