CiddiGazete- CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM'ye verdiği yazılı bir soru önergesinde Sosyal Güvenlik Kurumu'ndaki (SGK) yolsuzluk iddiasına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Bulut, dönemin Çalışma Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’in yeğeni Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Erdem, Yurtdışı Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dilek Yılmaz ve Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Mustafa Özderyol'un SGK'daki yolsuzluğa karıştığını öne sürdü.

Sinan Ateş cinayetinde ilginç ayrıntı Sinan Ateş cinayetinde ilginç ayrıntı

Burhanettin Bulut, "Tarafımıza gelen bilgilere göre, SGK’deki yolsuzluğa karışan isimlerden bazılarının dönemin Çalışma Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’in yeğeni Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Erdem, Yurtdışı Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dilek Yılmaz ve Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Mustafa Özderyol olduğu iddia edilmektedir" dedi.

"SOYLU'NUN YEĞENİ SORUŞTURMANIN ARDINDAN İSTİFA ETTİ"

Bu isimlerin soruşturma başlatılınca kurum içinde başka görevlere kaydırıldığını ancak yakın zamanda memuriyetten alındıklarını öne süren Bulut, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yeğeni Mehmet Soylu’nun ortağı olduğu firmadan istifa ettiğini dile getirdi.

Bulut, 2021'de başlatılan soruşturma ile aralarında SGK Başkanı dahil çok sayıda üst düzey yöneticinin görevden alındığını hatırlatarak o dönem yapılan 1 milyar TL yolsuzluğun bugünkü kurla 4 milyar TL'yi bulduğunu ifade etti.

YOLSUZLUK ÖNERGELERİ CEVAPLANMIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yolsuzlukla ilgili "İsimlerini vermiyorum. Çünkü yargıya intikal ettirdim onları, işten de attım. Onların işlerine de son verdim" ifadelerini hatırlan Bulut, "Son 1 yılda yolsuzlukla ilgili verdiğimiz iki önergenin ısrarla yanıtlanmaması, isimlerin açıklanmaması yolsuzluğa karışan isimlerin saklandığı izlenimi yaratmaktadır" ifadelerine yer verdi.

Bulut, Bakan Vedat Bilgin'in cevaplaması için verdiği önergede şu ifadeleri kullandı:

Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Erdem, Yurtdışı Sağlık Hizmetleri Dair Başkanı Dilek Yılmaz, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Mustafa Özderyol'un yolsuzluğa karıştığı iddiaları doğru mudur?

Söz konusu isimler ne zaman hangi gerekçeyle görevden alınmıştır? Görevden alınan bu isimler memuriyetten atılmış mıdır? Ne zaman atılmıştır?

Yolsuzluğa bulaşan kaç kişi memuriyetten atılmıştır?

Görevden alınan Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Erdem'in dönemin Çalışma Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem ile yakınlığı bulunmakta mıdır?

Yolsuzluğa karışan isimlerin ısrarlar kamuoyuna açıklanmamasının gerekçesi nedir?