HDP'liler unuttu, Alex unutmadı!

Fenerbahçe'nin eski yıldız futbolcusu Alex de Souza, 11 bin km uzaktan Türk milletinin "30 Ağustos Zafer Bayramı"nı kutlarken, bu ülkede yaşayan HDP'liler her zamanki gibi duyarsız kaldı

HDP'liler unuttu, Alex unutmadı!

CİDDİGAZETE

Fenerbahçe'nin unutulmaz yıldızı Alex de Souza, geleneğini sürdürdü ve Türk milletinin "30 Ağustos Zafer Bayramı"nı kutladı. Alex, sosyal medya hesabı Twiter'dan sabaha karşı yaptığı paylaşımda Türkçe, "30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu olsun" yazılı, Atatürk'ün de resmedildiği bir görsel paylaştı ve "30 Ağustos" gündem başlığıyla etiketledi.

Öte yandan bu ülkenin hiç bir milli değerini paylaşmayan HDP, bugünkü "30 Ağustos Zafer Bayramı"na da her zamanki gibi duyarsız kaldı ve partinin sosyal medya hesaplarından "30 Ağustos Zafer Bayramı"yla ilgili mesaj yayımlanmadı.

YAKIN TARİHTEKİ RESMİ BAYRAMLARDA NELER YAŞANDI

15 Temmuz'daki FETÖ darbe girişiminden kısa süre sonrasına denk gelen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına dair, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık “Yapılmayacak, bu yıl tören yok” dedi. Gelen tepkiler üzerine Bakan Işık, “30 Ağustos törenlerinde askeri araçların gösteri yapmayacağını kastettim” iddiasıyla yeni bir açıklama yaptı. İstanbul Valiliği de “şehit olan güvenlik güçleri ve vatandaşlarımızın mukaddes hatıralarına duyulan saygıdan dolayı” Zafer Bayramı resepsiyonunun iptal edildiğini duyurdu.

Ancak 30 Ağustos'tan dört gün önce, 26 Ağustos'ta, neredeyse tüm devlet erkanı Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışı için düzenlenen gösterişli törene katıldı.

TARİH 19 MAYIS 2016

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinden üç gün önce, Emniyet Genel Müdürlüğü, 19 Mayıs Perşembe günü terör örgütü IŞİD tarafından gerçekleştirilmesi muhtemel terör saldırılarına ilişkin, 81 ilin emniyet müdürlüklerini uyardı. Ankara Valiliği ise Güvenpark'tan Anıtkabir'e gerçekleştirilecek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılacağı yürüyüşe, güvenlik açısından uygun olmadığı gerekçesiyle izin verilmediğini duyurdu. CHP’nin itirazı üzerine yasak kalktı.

TARİH 23 NİSAN 2016

23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları “terör ve şehitler” gerekçesiyle iptal edildi. TBMM Başkanlığı, Doğu ve Güneydoğu’da TSK’nın yürüttüğü operasyonlar ve gelen şehit haberleri nedeniyle 96. kuruluş yıl dönümü programında resepsiyon bölümünü iptal etti.

Ancak aynı gün, Başbakanlığa bağlı TİKA sponsorluğuyla 23 Nisan'da “Ümmetin Renkleri Türkiye’de Buluşuyor” etkinliği gerçekleştirildi.

TARİH 30 AĞUSTOS 2015

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, bir genelge yayımlayarak, terör olayları nedeniyle 30 Ağustos Zafer Bayramı boyunca şenlik, konser ve kutlama yapılmayacağını duyurdu. Genelgede, "Son günlerde meydana gelen terör olayları nedeniyle, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin sadece çelenk koyma ve tebrikleri kabul şeklinde icra edilmesi; diğer şenlik, konser, eğlence ve kutlama faaliyetlerinin yapılmaması uygun görülmüştür" denildi.

TARİH 23 NİSAN 2015

23 Nisan kutlamaları iptal edilmedi. Ancak Beykoz’daki 23 Nisan töreninde, öğrencilerin etek boyunu kısa bulan İlçe Milli Eğitim Müdürü, önce gösteriyi iptal etti; ardından velilerin tepkisi üzerine, “etek boyu” kontrolü yaparak kutlamaya izin verdi.

TARİH 29 EKİM 2014

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karaman Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalması nedeniyle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunun iptal edildiğini açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada da, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Cumhuriyet Bayramı 91. yıldönümü kutlamaları, havai fişek, ışık ve lazer gösterileri Karaman'da meydana gelen maden faciası nedeniyle iptal edilmiştir” denildi. İstanbul Valiliği'nin düzenleyeceği “Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu” da iptal edildi.

TARİH 19 MAYIS 2014

Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinesinde sürdürülen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında planlanan şölenler, 13 Mayıs'ta yaşanan Soma’daki maden faciası nedeniyle iptal edildi.

TARİH 19 MAYIS 2013

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 11 Mayıs'ta Reyhanlı'da gerçekleşen ve 52 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılar gerekçesiyle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını iptal etti. Ancak saldırının olduğu akşam AKP'liler, Burhan Kuzu’nun oğlunun düğününde bir araya geldi.

TARİH 23 NİSAN 2013

Resmi bayramların stadlarda kutlanması uygulaması tamamen kaldırıldı. Bunun yerine sokaklarda, vatandaşlarla iç içe kutlamalar yapılması kararlaştırıldı.

TARİH 10 KASIM 2012

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan Endonezya'da olduğu için, 74 yıl aradan sonra 10 Kasım Atatürk'ü Anma töreni ilk kez başbakansız gerçekleşti. Erdoğan tepkilere “Anayasal suç mu, yasal suç mu?" diye cevap verdi.

TARİH 30 AĞUSTOS 2012

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kulağındaki rahatsızlığından dolayı hastanede tedavi görmesi nedeniyle, 30 Ağustos resepsiyonu iptal edildi. Doktorların Abdullah Gül'e “30 Ağustos törenlerine katılmaması önerisinde” bulunduğu ileri sürüldü.

TARİH 19 MAYIS 2012

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın, Ankara dışındaki illerde sadece okullarda kutlanması kararı alındı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer adına İl Milli Eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda çocukların “üşümeleri” gerekçe gösterilerek, “Kutlama törenlerinin hazırlık döneminin mevsim olarak soğuk bir zamana denk gelmesi nedeniyle sağlık sorunlarına yol açmasına, çalışma süresinin uzun olması nedeniyle öğrencilerin derslere ilgisinin azalmasına, motivasyonlarının düşmesine, gönüllü olmayan öğrenci velilerinin okullarla olan ilişkilerinin bozulmasına sebep olduğu yönünde duyumlar alınmaktadır” denildi.

TARİH 29 EKİM 2011

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bir genelge yayımlayarak, Van Depremi dolayısıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyon faaliyetlerinin iptal edilmesini istedi ve kutlamalar yapılmadı. Ancak aynı gün, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlunun nikah törenine katıldı ve nikah şahitliği yaptı.

Ciddi Gazete Özel Haber

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 19:30
YORUM EKLE