Ermenistan'da darbe girişimi Ermenistan'da darbe girişimi

CiddiGazete- İngiltere'de Başbakan Rishi Sunak'ın yeni yasa teklifi kapsamında canavarca hisle cinayet ve tecavüz içeren cinayet suçlularını işleyenler hiç bir şartta serbest kalmayacak.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, hazırlanan yeni yasa kapsamında hakimlere hiçbir şartlı tahliye hükümleri ve minimum ceza yatma sınırı koymaksızın ömür boyu hapis cezası verme yetkisi tanınacak.

Böylelikle hapse girenlerin çok sınırlı şartlar dışında ömürlerinin sonuna kadar cezaevinde kalmaları sağlanırken, suçluların Temyiz Mahkemesi'ne gitmesinin de önüne geçilecek.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, toplumun bu tarz suçları işleyen insanların ömür boyu cezaevinde kalmasını beklediğini belirterek, "En azılı katillere böyle bir ceza vermemiz, onların hiçbir zaman özgür şekilde dolaşamayacağı anlamına gelir" ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Alex Chalk da açıklamasında, "Sadistçe davranış ve cinsel saldırı içeren cinayetlerde suçlular ömür boyu hapis cezası alacak. Bu yasa değişikliği, kötülerin de kötüsü için ömrünü hapiste geçirmek anlamına gelecek" ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE'DE MEVCUT YASA NASIL?

İngiltere'de cinsel saldırı suçluları cezanın üçte ikisini, terör suçluları ise 14 yılını yatmak zorunda.

Açıklamaya göre Muhafazakar Parti hükümetlerinin 2010'dan bu yana hayata geçirdiği uygulamalarla şiddet olaylarının yüzde 46, hırsızlık suçlarının yüzde 51 azaldığı belirtilirken, insanların üzerinden 100 binden fazla bıçak toplandığı kaydedildi.

Geçen yasaların ardından şiddet ve cinsel saldırı suçlularının üçte ikisini yatmadan erken tahliye ya da şartlı salıverilme hükümlerinin uygulanmadığına dikkat çekilerek, bu hakların geçmişte cezanın yarısının infazından sonra elde edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, terör suçlarında ise erken tahliye hükümlerinin cezanın 14 yılının tamamlanmasıyla uygulanmaya başladığı ifade edilirken, suçluların mahkemede kurbanlar ve yakınlarıyla yüz yüze gelmesinin de sağlandığı vurgulandı.

İngiltere'de ömür boyu hapis cezası alan suçlular için en az hapis cezası sınırı da konuyor. Böylece bu süreyi tamamlayan suçlular, şartlı tahliye hakkı elde ediyor.