CiddiGazete- ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 75 baz puanla üçüncü kez agresif faiz artışı ve sıkılaşmanın devam edeceğine yönelik sinyalinin ardından yurt içinde piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi. Saat 14.00'te açıklanacak karar öncesinde dolar/TL 18.3789 ile 20 Aralık 2021'deki 18.36 TL'lik tarihi zirveyi geçti.

Böylece ekonomi yönetiminin dövizdeki artışı düşürmek için arka arkaya devreye aldığı kur korumalı mevduat, gelire endeksli senet ve 900 bin doların üzerinde dövizi olan şirketlere getirdiği kredi kısıtlaması ve "arka kapı yöntemiyle döviz satışı" önlemlerinin hiçbirinin etkili olmadığı anlaşılmış oldu.

ANKETLERE GÖRE 50 BAZ PUAN İNDİRİM YAPILACAK

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından gerçekleştirilen ve 17 kurumun katıldığı ankette medyan beklenti politika faizinin 50 baz puan indirimle yüzde 12.50 seviyesine indirilmesi yönünde gerçekleşti. Dokuz kurum faizlerde indirime gidilmesini beklerken, bunların 8'i 100 baz, biri ise 50 baz puanlık faiz indirimi beklentisi açıkladı.

İstanbul'da 25 yılın enflasyon rekoru İstanbul'da 25 yılın enflasyon rekoru

8 AYDA "ARKA KAPIDAN" 75 MİLYAR DOLAR SATTI

Bloomberg Türkiye ve İsveç Ekonomisti Selva Baziki, geçen hafta Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu yılın 8 ayında "arka kapı yöntemiyle" piyasaya sattığı döviz miktarının 75 milyar dolar olduğunu söyledi. Yani TCMB'nin döviz kurlarındaki yükselişi önlemek için her ay ortalama ortalama 9.5 milyar dolar satarak piyasaya müdahale ettiği anlamına geliyor. Baziki, 5 Ağustos'ta yaptığı paylaşımda da 7 aylık rakamın 66 milyar dolar olduğunu söylemişti.