CiddiGazete- CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Parti Meclisi toplantısının ardından yaptığı açıklamada belediye başkan adaylıklarına da değindi.

Özel'den Kılıçdaroğlu'na ziyaret Özel'den Kılıçdaroğlu'na ziyaret

Adaylığı kesin olan üç ismi açıklayan Özgür Özel şöyle dedi:

- Kurultayda verdiğimiz her sözü tutuyoruz. CHP'yi iktidar yapma inancıyla çalışıyoruz. Yerel seçimlerde elimizde bulunan elimizdeki belediyeleri kazanmak.

- Bir tek kriterimiz var: Milletin gönlünde yer etmiş ve yeniden seçilecek belediye başkanlarımız yeniden aday olacak. Eğer sayısının çok olduğunu düşünmüyorum ama yaptığı hizmet halkta teveccüh görmüyorsa o zaman durumları yeniden değerlendirilecek.

- Objektif, ölçme değerlendirme ile kimsenin hakkını yemeden ilerleyeceğiz. Ben hiçbir belediye başkanını değişim karşıtı diye cezalandırmak ve hak ettiği görevi vermeme niyetinde değilim.

- Hiç kimse de bize destek verdi diye bir yere gelmişti. Gömleği ters ilikleyip karşınıza çıksam herkes ayıplar, genel başkana yakışmaz. Değişim ekibinin söz verdiği bir belediye başkanı yok.

- Sadece Kılıçdaroğlu'nun anketlere bakarak söz verdiği, Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Özlem Çerçioğlu ile ilgili PM'ye bu sözün arkasında duran bir teklifle geleceğiz ve üç belediye başkanımızı yeniden adaylaştıracağız.

- Bize yakın diye kimseyi kayırmayacağız, mesafeli durdu diye cezalandırmayacağız... Genel merkezde 24 oda boşaldı. Kuvayi Milliye Hareketi'nden adını andığımız danışmanlara kadar partiyi seçilmişlerle yöneteceğiz.

YAŞ ORTALAMASI 43

PM'nin yaş ortalamasının 43 olduğunu belirten Özgür Özel, daha önce il ve ilçe başkanlığı yapmış 15 ismin, örgütte çalışmış 32 kişi olduğunu belirtti. Milletvekili sayısının sadece 14 kişi olduğunu kaydeden Özel, listeyi delerek giren 8 kişiden 4 kişiye görev verildiğini kaydetti.

TÜZÜK KURULTAYI YEREL SEÇİM SONRASINA KALABİLİR

Özel, gazetecilerin sorularını da cevapladı. 24-25 Kasım'da yapılması planlanan tüzük kurultayının bu tarihinde değişiklik olup olmayacağı konusunda Özel, şunları söyledi:

- Maalesef söz konusu. Bunu daha önceki PM üyelerini kötülemek olarak kabul etmeyin. Bu PM'nin sırtına verilen sözü tutmamış görüntüsü vermemek için, PM gündemine tüzük kurultayının görüşülmesi kararı alınmadığı için yazılamadı.

- Parti hukukçuları tavsiye kararı olarak alınmıştı ancak bir ay önceden başvurmak, gazete ilanı vermek, il başkanlıklarından birer kişi istemek gibi işlemler yapılmadığında 24-25 Aralık mümkün değil. En kısa takvim 15 Aralık'ta yapabiliyoruz ama bütçe görüşmelerinin tam göbeği.

- İl başkanları bir an önce belediye başkanlarını belirleyelim dendiği için tüzük kurultayının 26-27 Aralık'ta mı yapılsın ya da il başkanlarının başka tasarrufu var mı konuşulacak. Çarşamba günü olağanüstü il başkanları toplantısında...

- Yerel seçim sonrasına bırakabiliriz ama il başkanlarının mutabakatı ve PM onayı ile olur. Teknik imkansızlıklar nedeniyle, salon tutulmamış. Siyasetin içinde çok yoğun süreçte bu detaylar atlanabilir. Ancak içine koyacağız dediğimiz her sözün arkasındayız. Bugünden eşit temsile PM'den onay almaya başladık.

"ÖN SEÇİM DEĞİL ÖRGÜT NE DERSE O"

Yerel seçimlerde ön seçim yapılacak mı sorusuna Özel, "Ön seçim yaparsak adayı belirledikten sonra 54 gün kalıyor fotoğraf çektirmesi araç giydirmesi 45 günlük bir kampanya. Ön seçim demeyelim. Sonucuna uyulacak temayül yoklaması. Ama ikinci çıkanı YSK'ya bildirmeyeceğiz, örgüt ne derse o..." dedi.

Partiden ihraç edilen isimler için 100. yıl affı konusunda "MYK toplantısında görüşümü sunacağım. Kapsamının doğru belirlendiği kimseyi incitmeyen örneğin kadına şiddetten gitmiş birini affetmemizi kimse beklemesin. 100 yıl affından ben şahsen yanayım. İlk PM gündemine getireceğiz. PM ayda bir toplanacak, gerektiğinde hafta bir toplanacak" dedi.

İLK PM’DE İLK TARTIŞMA

PM listesini delerek seçilen Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile Genel Başkan Özel arasında tartışma yaşandı.

Özel'in değişimci olmamasına, alanında uzman olmasına rağmen ağır eleştirileri nedeniyle bir kişiye görevlendirme veremeyeceğini belirttiği PM toplantısında Sarıbal'ın söz alarak "O bahsettiğiniz kişi benim. Eleştirilerimin arkasındayım. Belediye başkanlığı sözü verdiğiniz kişiler var. Bunun neresi yalan. Ben görev talip etmiyorum zaten" diye karşılık verdi. Özel'in ise "İstersen özel konuşalım" dediği, Sarıbal'ın bunu kabul etmeyerek toplantıyı terk ettiği öğrenildi.