CiddiGazete- Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordinasyonunda, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü nedeniyle bugün saat 18.57'de ülke genelinde "Çök-Kapan-Tutun" deprem tatbikatı başladı.

AFAD'ın daha önce yaptığı açıklamaya göre; tatbikat, "çök, kapan ve tutun" hareketinin uygulanmasıyla yapılacak. Tatbikattan önce Bakanlık temsilcilerinin de katılacağı AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'nde saat 18.00'de bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Ayrıca, basın mensupları için AFAD Başkanlık merkezinde Medya Platform Alanı hazırlandı.

Bir devin Katar'a hüzün dolu vedası Bir devin Katar'a hüzün dolu vedası

Tatbikattan önce TRT ve altyapısı uygun olan televizyon kanallarından, belediyelerden, camilerden bilgilendirme yapıldı. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörleri, kullanıcılarına SMS ve CMAS tatbikat bilgilendirme mesajları gönderildi.

AFAD verilerine göre; 2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında 54 bin 302 tatbikat yapılması hedeflenirken, yıl bitmeden 57 bin 300 okul tatbikatı ve 8 bin 902 diğer tatbikat ile toplamda 66 bin 202 tatbikat yapıldı.