CiddiGazete- Adalet Platformu Üyesi Adem Çevik isimli bir vatandaşın yaptığı itirazda Kemal Kılıçdaroğlu'nun yargıya talimat verdiği, Muharrem İnce'nin ise Kur'an kurslarını kapatacağını söylediği ve bu nedenle adaylıklarının iptal edilmesi istendi. YSK Başkanı Ahmet Yener yaptığı basın açıklamasında, üç adaya yönelik itirazların reddedildiğini açıkladı.

YSK Başkanı Ahmet Yener'in Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Memleket Partisi'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce hakkında itirazda bulunulduğunun açıklaması üzerine gözler itiraz dilekçelerine çevrilmişti.

Edinilen bilgiye göre, Adalet Platformu Üyesi Adem Çevik, her iki isim hakkında itiraz dilekçesi sundu. Çevik, Kılıçdaroğlu ile ilgili şu iddialarda bulundu:

Erdoğan, Şimşek'e 'dolandırıcı' demişti Erdoğan, Şimşek'e 'dolandırıcı' demişti

"Cumhurbaşkanı adayı olan CHP Genel Başkanı 7'li masa (6+1) desteklediği Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olması anayasaya, yasalara, siyasi partiler yasasına aykırı olarak alenen darbeye teşebbüs edip, yargıya talimat vererek terörden hapis olanları serbest bırakacağını, Cumhurbaşkanını 6+1 masanın ittifak liderlerinin yöneteceğini YSK'ya verilen ittifak sözleşmesi ile bildirildi. Anayasa YSK, TCK 309, 311, 312 ve benzeri maddeleri ihlal edeceğini belgelerle delillendiren Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı iptal edilmelidir."

İnce hakkında ise şu dilekçe sunuldu: "2023 14 Mayıs'ta seçimde cumhurbaşkanı adayı olan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, tüm Kur'an kurslarını kapatacağını söyleyerek anayasa ve yasaları alenen çiğneyerek darbeye teşebbüs edip halkı kin ve nefret ve düşmanlığa sevk etmektedir. Adaylığının iptalini istiyorum."