CiddiGazete- İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcıİsmail Uçar'ın Anadolu Adliyesi'nde bazı hakimlerin rüşvet aldığı, iş takibi, aracılık ve usulsüzlük yaptığına ilişkin Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) yazdığı dilekçeyle ilgili habere adı geçenler yayın yasağı kararı aldırmıştı.

Birgün'den Timur Soykan'ın haberiyle gündeme gelen dilekçe ve iddialara ilişkin soruşturma başlatıldı.

Emniyetin önünde kavga: 1 ölü, 2 yaralı Emniyetin önünde kavga: 1 ölü, 2 yaralı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, HSK'ya gönderilen ihbar dilekçesindeki iddialarla ilgili kurul tarafından müfettiş görevlendirildiğini duyurdu.

Bakan Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Hakimler ve Savcılar Kuruluna gönderilen ihbar dilekçesinde bahsedilen iddialarla ilgili olarak HSK ilgili dairesince gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmış olup, verilen inceleme ve soruşturma izni üzerine HSK Teftiş Kurulunca müfettiş görevlendirilmiştir.

Hakimler ve Savcılar Kurulu, Anayasa ve mevzuatımızdan aldığı yetki ile bahse konu iddiaları titizlikle araştıracak, yapılacak inceleme ve soruşturma sonucunda gerekli işlem tesis edilecektir. Somut delillerle ortaya konulan ve suç teşkil eden hiçbir iş ve eylem karşılıksız kalmayacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

Bakan Tunç, "ihbar dilekçesiyle gündeme getirilen bazı iddialarla ilgili genelleme yapıp adaletin tecellisi için fedakarca çalışan yargı teşkilatının tüm mensuplarını töhmet altında bırakacak ve adalete güveni zedeleyecek açıklamalar ve yorumlardan kaçınılması gerektiğini" vurgulayarak, "İster yargı içinden, ister dışından yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili olarak yanlış tutum ve davranışlara tevessül edenlere asla müsaade edilmeyecektir" dedi.