CiddiGazete- İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın, 27 Nisan'da yapılacak olağanüstü seçimli genel kurulda genel başkan adayı olacak.

Tolga Akalın, adaylığını pazartesi günü İyi Parti Genel Merkezi'nde düzenleyeceği basın toplantısıyla duyuracak.

Akalın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

- İYİ Parti liderin değil, milletin partisidir.

- 100 yıl sonra yeniden Türk milliyetçilerini iktidar yapmaya, yeniden Türk Çağını başlatmaya geliyoruz.

- Bu duygu ve düşüncelerle, dava arkadaşlarımızı 8 Nisan pazartesi günü saat 13.00'te genel merkezimizde yapacağım kurultay süreci ve genel başkan adaylığı konulu basın açıklamama davet ediyorum.

Akalın, adaylık açıklamasına ilişkin paylaştığı videoda ise şunları söyledi:

- İyi Parti Cumhuriyet tarihinin gördüğü en ceberut iktidarın Türkiye'yi ve Türk milletini maruz bıraktığı yoksulluk, yolsuzluk ve yasakları ortadan kaldırmak, tek adam rejimini aşmak için hayatını, işini ve geçmiş mensubiyetlerini bir kenara bırakan cesur vatanseverler tarafından kurulmuştur.

- İyi Parti istikbalini şahısların akıbetine bağlamış bir lider partisi değil, Türk milliyetçilerinin devlet yönetme arzusunu temsil eden büyük Türk milletinin partisidir.

- Bu siyasi hareketin müktesebatının, aklının hiçe sayılarak tutarsız ve duygusal kararlarla yönetilmesi karşı karşıya kaldığımız bu büyük ağır yenilginin en büyük sebebidir.

- Bu siyasi harekete emek vermiş, haksızlığa uğramış ama yine de yılmadan mücadele etmiş dava arkadaşlarımızın ödedikleri bedellerin farkındayım.

- Haklarını teslim etmeye, emeklerinin karşılığını vermeye, veremediklerimizle de helalleşmeye geliyoruz.

- 100 yıl sonra yeniden Türk yurtseverlerini, Cumhuriyet'i kuran ana fikri iktidar yapmaya geliyoruz. Tüm dava arkadaşlarımızı 8 Nisan Pazartesi günü saat 13.00'te genel merkezimizde yapacağım basın açıklamasına davet ediyorum.

GÜNAY KODAZ DA ADAYLIĞINI DUYURDU ANCAK...

İyi Parti Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda genel başkanlığa aday olduğunu duyurmuştu.

Ancak Günay Kodaz kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edildiği için partinin her hangi bir organına aday olabilmesi mümkün değil.

Bu da İmamoğlu oyunları Bu da İmamoğlu oyunları

Tüzük gereği doğal delege olan Günay Kodaz, kurucular kurulu üyeliğinden istifa etmediği sürece ihraç edilse bile partinin kongrelerinde ve kurultaylarında oy kullanabilir ancak herhangi bir göreve aday olamaz.

İYİ PARTİ'DE NASIL GENEL BAŞKAN ADAYI OLUNUR?

İyi Parti kurultayında genel başkanlığa aday olabilmek için parti üyesi olmak, tedbirli olarak kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmemiş olmak ve en az 40 üst kurul delegesinden imza almak gerekiyor.