CiddiGazete- Türkiye, 31 Mart seçimlerine doğru giderken Ankara kulisleri de kaynıyor. Siyasetin sıcak gündeminde ise adaylık konusunda kavga eden isimler var.

Ankara kulislerinden edinilen bilgiye göre içişleri eski akanı Abdülkadir Aksu, yeğeniyle birlikle AKP Genel Merkezi'ne giderek AKP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir'i ziyaret etti.

İddiaya göre; Antalya ilçelerinden bir kişinin adaylık süreciyle ilgili yaşanan tartışmada odadan sesler yükseldi. Çıkan tartışmada Erkan Kandemir sesini yükseltince Abdülkadir Aksu'nun yeğeni Erkan Kandemir'e saldırdı ve polislerde olaya müdahale etti.

Odatv'nin haberine göre; Abdülkadir Aksu'nun oğlu yaptığı açıklamada iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Aksu'nun oğlu, babasının şu an hasta olduğunu ve evde dinlendiğini söyledi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir ise telefonlarını açmadı.

ABDÜLKADİR AKSU KİMDİR

Abdülkadir Aksu 12 Ekim 1944 Diyarbakır doğumlu. Eski Türkiye İçişleri Bakanı ve mevcut Vakıfbank yönetim kurulu üyesi.

59. Hükûmet'te İçişleri Bakanı ve TBMM 22. 23. ve 24. Dönem AKP İstanbul milletvekillerinden. Öncesinde 18. Dönem ve 20. Dönem'de ANAP Diyarbakır milletvekili, 21. Dönem'de Fazilet Partisi İstanbul milletvekili oldu. 47. Hükümette 2 yıl yine İçişleri Bakanlığı, 53. Hükümette Güneydoğu Anadolu Projesi'nden sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı. Cumhuriyet tarihinde Şükrü Kaya (4028 gün) ve Süleyman Soylu'dan (2468 gün) sonra en uzun süre (2446 gün) İçişleri Bakanlığı yapan üçüncü isim.

ERKAN KANDEMİR KİMDİR?

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi. İngiltere'de Kingston Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümünde yüksek lisans eğitimi alan Kandemir, sonrasında University of London/King's College Ortadoğu Araştırmaları bölümünde ikinci yüksek lisansını yaptı. Ayrıca Cambridge Üniversitesi Uluslararası İlişkiler programına katıldı.

Üniversite yıllarında Mühendislik Fakültesi Dernek Başkanlığı yaptı. AKP'nin kuruluşuyla birlikte İstanbul Gençlik Kolları İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2009 yılında Gençlik Kolları İstanbul İl Başkanlığı görevine getirildi. 3 senelik İl Başkanlığı görevi sonunda eğitim amacıyla yurtdışına çıktı.

8 adaylı İstanbul anketi 8 adaylı İstanbul anketi

2014 yılı Eylül ayında geldiği Başbakan Danışmanlığı görevinden sonra aynı yılın Ekim ayında Sağlık Bakanlığı'na Bakan Yardımcısı olarak atandı. AKP'den 25, 26 ve 27. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi.

AKP'nin 2018 yılında yapılan 6. olağan büyük kongresinde MKYK üyesi ve Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi. 24 Mart 2021 tarihinde yapılan 7. olağan büyük kongre ile yeniden teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı oldu.