CiddiGazete- Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler'e saldıran MKE Ankaragücü Kulübü eski başkanı Faruk Koca'ya 5 yıl hak mahrumiyeti cezası verdi. Faruk Koca, 3 yılı aşan hak mahrumiyeti cezası nedeniyle ömür boyu hak mahrumiyeti cezası almış oldu. Koca'nın cezasıyla ilgili son sözü TFF Tahkim Kurulu söyleyecek.

MKE Ankaragücü ise 5 maç seyircisiz oynama ve 2 milyon TL para cezasına çarptırıldı.

Bu gelişmelerin ardından AKP Ankara Milletvekilleri Fuat Oktay, Jülide Sarıeroğlu, Kurtcan Çelebi, Zeynep Yıldız, Asuman Erdoğan, Fethan Baykoç ve Asuman Erdoğan MKE Ankaragücü’nü ziyaret ederek Kulüp Başkanı İsmail Mert Fırat ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

Özgür Özel'den İyi Parti'ye ziyaret Özgür Özel'den İyi Parti'ye ziyaret

Ziyaretin ardından Fuat Oktay ve İsmail Mert Fırat, basın mensuplarına açıklama yaptı.

GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

Fuat Oktay, arzu edilmeyen bir olay yaşandığını ve herkesin üzüldüğünü belirterek, “Tüm Türk spor camiası, futbol camiası ama tüm Türk kamuoyu olarak üzüldük. Yapılması gerekenler yapıldı ama biz Ankara milletvekilleri olarak hem spor camiasının ve şehrimizin zarar görmemesi adına hem de MKE Ankaragücü yönetimine geçmiş olsun demek için buradayız. AK Parti milletvekilleri olarak şehrin birlik, beraberlik ve dayanışmasına katkı vermek üzere buradayız.

Bununla alakalı zaten gerekli tüm açıklamalar yapılmıştır. Olayın hukuki süreci devam ediyor. Olayın idari boyutu da devam ediyor. Dün TFF tarafından gerekli açıklamalar da zaten yapıldı. İçeride yaptığımız değerlendirmede de yine MKE Ankaragücü yönetimimizin bununla ilgili bazı endişelerinin olduğunu görüyoruz. Bazı itirazların olduğunu görüyoruz ve Tahkim Kurulu’na gidecekleriyle alakalı da açıklamaları oldu. Zaten bu süreci de biz yakinen takip edeceğiz” diye konuştu.

'LİNÇ KAMPANYASI'

Bir sorun yaşandığı zaman hemen yeni bir kanun çıkarma yönünde yoğun talepler geldiğini dile getiren Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zaten bu konudaki çalışmalar gerek meclisimizde gerekse ilgili bakanlıklarımız nezdinde yapılıyor, yapılacaktır. Bu kanun yeni çıkarılmıştı, yeşil sahalarda şiddetin önlenmesiyle alakalı. Bir de olayın kültürel ve sosyal boyutu var. Biz asıl buradan, o tür dersleri birlikte çıkarmamız gerektiğini düşünüyoruz. Yani yine futbolun tüm paydaşları olarak spor kulüplerimizle, Kulüpler Birliği ile ve TFF ile, hakemlerle, medyayla, spor adamlarıyla, antrenörlerle, futbolcularla bunun üstesinden birlikte gelebileceğimizi düşünüyorum. Yani bu, eğitimle mümkün olan bir şey. Sadece tek bir olayın üzerinden tek bir kulübün üzerine gidilmesi ve bunun linç kampanyasına dönüştürülmesi aslında yine spor camiamıza zarar verecek bir yaklaşım tarzı.”

MKE Ankaragücü’nün 113 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Oktay, “Ankaragücü, İmalat-ı Harbiye’nin işçileri, ustaları ve o zamanki öğrencileri tarafından kurulmuş bir kulüp ve Kurtuluş Savaşı’na katılmış bir kulübümüz. Cumhuriyetimizin yapı taşlarından olan MKE Ankaragücü’nü linç kampanyasına tabi tutmamak gerekir. Her kulübümüzü yaşatmamız gerektiği gibi MKE Ankaragücü’nün de Ankara’yla bütünleşmiş bir kulüp olarak, buradan zarar görmeden çıkması ve yeni fırsatların oluşturulması, şiddetin önlenmesine dönük gerekli tedbirlerin alınması gerekli” değerlendirmesinde bulundu.

'MKE ANKARAGÜCÜ'NÜN YANINDAYIZ'

Fuat Oktay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz AK Parti milletvekilleri olarak siyasi boyutta da yanlarında olduğumuzu, spor camiasının yanında olduğumuzu, sporda şiddetin, yeşil sahalarda şiddetin bütün her şeyiyle bertaraf edilmesi gerektiğini zaten ifade ettik. Elimizden geldiği kadar da sonuna kadar da gerek MKE Ankaragücü’nün gerek spor camiasının, tüm kulüplerimizin yanında olacağımızı, bizim üzerimize düşen bir şey varsa da sonuna kadar yapmaya gayret edeceğimizi buradan ifade etmek istiyorum.”

'CEZALARA İTİRAZ EDECEĞİZ'

MKE Ankaragücü Başkanı İsmail Mert Fırat ise milletvekillerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederken, PFDK’nın Kulübe verdiği cezalarla ilgili itirazda bulunacaklarını belirterek, “Süreçle ilgili Tahkim Kurulu’na gidip yasal haklarımızı kullanacağız. Bundan sonraki süreci takip edeceğiz” dedi.