CiddiGazete- İyi Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Salim Ensarioğlu, AKP'nin kayyım atadığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin yapılacak yeni yola "Şeyh Said Bulvarı" adını vereceğini duyurmasının ardından başlayan tartışmalara sosyal medya hesabından tepki göstermişti.

İYİ PARTİ İHRAÇ EDEMEDİ KENDİSİ İSTİFA ETTİ

Kurultayda 'katılımcı' çatlağı Kurultayda 'katılımcı' çatlağı

Vatan haini Şeyh Said'e yönelik ithamları "şiddetle" reddettiğini söyleyen Ensarioğlu, "Bu tür ithamları ifade edenler toplumsal kutuplaşmayı derinleştirmek dışında herhangi bir amaca hizmet etmeyenlerdir. Biz toplumun tüm değerlerine saygı ve hürmeti bir hafıza barışı olarak görüyoruz" demişti

Said Nursi ve Seyid Rıza'nın mezar yerlerinin açıklanması gerektiğini belirten Ensarioğlu, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Anılan değerlerin mezar yerleri aleni bir değer iken devlet sırrı diye ifadelendirilmesi akla ziyan olmakla beraber hafıza barışına hizmet etmemektedir. Ülkemizde öncelikli olarak bir hafıza barışından başlanıp huzur ikliminin kalıcı olarak sağlanmasının tüm kesimlerin dahli ile mümkün olabileceği inancının kırılmasına müsaade etmeyeceğimizi ilgili taraflar bilmelidir. Ayrıca bu inancı taşıyan ilgili kamuoyunun taşıdığı bu inancını daha yüksek bir sesle dile getirmesini temenni ediyorum."

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, "Ensarioğlu'nun İyi Parti'nin kuruluşundaki temel değerlerini ve bugüne kadar sürdürdüğü siyasi mücadele ve tutumunu yok sayan bu açıklamasını asla kabul etmiyoruz" diyerek geçtiğimiz salı günü İstanbul Milletvekili Mehmet Salim Ensarioğlu'nun Şeyh Said ile ilgili açıklamaları nedeniyle disipline sevk edildiğini duyurmuştu. Bu gelişmenin ardından Salim Ensarioğlu İyi Parti'den istifa etti.

Ensarioğlu'nun istifasıyla İyi Parti'nin meclisteki sandalye sayısı 39'a düştü.