CiddiGazete- İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirirken sert ifadeler kullandı. PKK türevi Dem Parti'ye vuran Akşener, "federasyon" rüyası gören Cumhur İttifakı bileşenlerinden Hüdapar'ı da boş geçmedi.

Meral Akşener, "Oturdukları koltuklar için teşekkürü başkalarına ediyorlar" diyerek isim vermeden Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na da göndermede bulundu.

Akşener'in açıklamalarından satır başları şöyle:

- Hepimizin yüreğini yakan, acı günlerden geçiyoruz. Evlere, ocaklara ateş düşüyor.

- Gencecik fidanlarımız, evlatlarımız, Mehmetçiklerimiz toprağa düşüyor. Afyonkarahisar'dan Ramazan Günay, Denizli'den Mehmet Serinkan, Zonguldak'tan İsmail Yazıcı, Tokat'tan Yasin Karaca, Sinop’tan Çağatay Erenoğlu, Malatya'dan Emre Taşkın, Şanlıurfa'dan Abdülkadir İyem, Yozgat'tan Ahmet Arslan, Mardin'den Cebrail Dündar, Kırıkkale'den Semih Yılmaz, Elazığ'dan Kemal Aslan, Manisa'dan, Enis Budak...

- 12 ilimizde; 12 yiğidimiz, 12 canımız, 12 evladımız... Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Yüce Allah onları, peygamber efendimize, komşu kılsın.

- Düşünün ki; 24 saatte, 12 şehit verdiğimiz, millî bir acıda bile; kendi evlatlarına, millî yas ilan etmeyi çok gören, bir büyük vicdansızlıkla, mücadele ediyoruz!

- Terörle mücadelede bile; hamasetin arkasına sığınan, bir büyük ciddiyetsizlikle, mücadele ediyoruz!

- Çok değil, daha 1 yıl önce; "Şu kadar terörist kaldı..." "Ayakkabı numaralarını bile biliyoruz..." "Terörü bitirdik..." diye, milletimize yalan söyleyen; dün verdikleri sözlerin, bugün hesabını veremeyen; bir büyük basiretsizlikle, mücadele ediyoruz.

DEM PARTİ'Yİ HEDEF ALDI

- Ve ne yazık ki, sadece iktidarla da mücadele etmiyoruz... Biz aynı zamanda; milletin vicdanını temsil eden, bu kutlu çatının altında; pkk terörünü, aklama peşine düşenlerle de, mücadele ediyoruz!

- Terörist başına, methiyeler düzme yarışına girenlerle de, mücadele ediyoruz! Haine hain diyemeyen, sözde demokrasi havarisi riyakarlarla; oy kazanma uğruna, bölücülüğe ses çıkaramayan; koltuk meraklısı fırsatçılarla da, mücadele ediyoruz!

Tansu Çiller yine sahneye çıktı Tansu Çiller yine sahneye çıktı

- İşte bu yüzden, İyi Parti olarak; sonda söyleyeceğimizi, en başta söyleyelim. Adı sürekli olarak değişen; ama terörist başına duyduğu sevdası, bir türlü değişmeyen, bir sözde siyasi partinin; bizim gözümüzde, siyasi meşruiyeti yoktur!

"ÖZERKLİK" AÇIKLAMASINA CEVAP

- Biz diyoruz ki; önümüzdeki seçimler bir milat olsun. 31 Mart'ta, Yüksek Seçim Kurulu, milletimizin önüne, terörle iltisaklı adayları çıkartmasın! Seçimlerden sonra yaptığınız, "derinlikli" soruşturmaları, bu sefer, seçimlerden önce yapın!

- Eğer rahatsızlığınızda ciddiyseniz; kürsülerden hamasi nutuklar atıp, şikâyet etmek yerine; devleti yönetmenin gereğini yapın. Biz varız. Buyurun hodri meydan!

- Gazi Meclisimizin kürsüsünden; Bir yandan terör propagandası yapılırken; diğer yandan da, eyalet sistemi, özerlik ve federasyon nidaları atılıyor. Ama ne hikmetse bu iki hadsizliğe de; Aynı güçle itiraz eden; Aynı güçle had bildiren; Aynı güçle karşı çıkan; tek siyasi parti, İyi Parti! Bizim dışımızda kimseden, tık yok... Gerçekten ibretlik...

BAKANI TEKİN'E: O KOLTUKLTA BOŞUNA OTURMAYACAKSINIZ

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in "Sizin tarikat cemaat dediğiniz bizim STK dediğimiz yapılarla protokol yapmaya devam edeceğiz" sözlerine şu sözlerle cevap verdi:

- Öncelikle, gözümüzün önünde, resmen anayasa suçu işleyen, Millî Eğitim Bakanı'na değinmek istiyorum. Bütçe görüşmeleri sırasında; bakanlığın, tarikat ve cemaatlere ayırdığı bütçeyi, savunmak için, bu arkadaş, çıktı ve dedi ki; "Sizin tarikat, cemaat dediğiniz; bizim, STK dediğimiz yapılarla, protokol yapmaya devam edeceğiz. Çünkü onlar, çocukların, dağa çıkmasını engelliyor. Çocuklarımın dağa çıkmaması için, buna devam edeceğim."

- Şu rezalete bakar mısınız? Şu aymazlığa, şu ciddiyetsizliğe bakar mısınız? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni düşürdükleri, şu duruma bakar mısınız? Yazıklar olsun!

- Sayın Bakan; belli ki, siz bilmiyorsunuz; ama ben hatırlatayım... Anayasamızdaki, eğitime ilişkin maddeler gayet açıktır. Eğitim, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Çocuklarımızın, eşit şartlarda yetişmesini sağlamak; onlara çağın gereklerine uygun, bir eğitim vermek; ve hür bireyler olarak yetiştirmek için; eğitimi devletin üstlenmesi şarttır.

- Peki, eğitim gibi, memleketin istikbali için, hayati öneme sahip olan bir sorumluluk; sizin anlayışınızda olduğu gibi; cemaatlere devredildiğinde, ne olur biliyor musunuz? Ortaya, paralel bir eğitim sistemi çıkar.

- Cemaat aidiyeti, ülke aidiyetinin üstünde olan, çocukların yetişmesi tehlikesi doğar. Tercih hakkı, çocuğun elinden alınır, ve cemaatin emrine teslim edilir. Bu yüzden de, devletin amacı, alternatif doğrularla kodlanmış, itaatkâr bireyler yerine, kendi doğrusunu kendi bulan, özgür bireyler yetiştirmektir.

- Siz belli ki, yaşadıklarımızı çabuk unutmuşsunuz! Türk milletinin, fetö terörüne karşı verdiği sınavdan; belli ki siz, hiç ders almamışsınız! Devleti yönetmenin getirdiği sorumluluktan; belli ki kendinize, hiç vazife çıkartmamışınız!

- Ama eğer ki; "Benim devlet olarak verdiğim eğitim, çocukları, teröre yönlendiriyor; ama cemaatin verdiği eğitim, bu çocukları terörden koruyor" diyorsanız; bir zahmet dönüp, suçu kendinize arayacaksınız!

- Eğer ki; Devlet olarak, çocuklarımızı, güvenli ve kaliteli eğitime eriştiremiyorsanız; iktidar olarak, suçu kendinizde arayacaksınız! Ve eğer ki; 1 trilyonu aşan bütçeniz ile, sizin yapamadığınızı, bir cemaat yapabiliyorsa; O zaman, o koltukta boşuna oturmayacaksınız! Bu kadar basit.

KONUŞMA METNİNİN DIŞINA ÇIKTI

Meral Akşener, grup toplantısı için hazırlanan konuşma metninde yazılı olmayan şu ifadelerle hem Mansur Yavaş'a, hem de Ekrem İmamoğlu'na mesaj gönderdi:

"KİMSE KUSURA BAKMASIN"

- Kimse kusura bakmasın. Rahatsız etmeye, aynen devam edeceğiz. Türkiye'yi kısır döngüye mahkûm eden bu eğri düzene çomak sokmaya devam edeceğiz.

- Gündemin saray tiyatrolarıyla, kayıkçı kavgalarıyla, meşgul edilmesine engel olmaya devam edeceğiz.

- Siyasetin, "kırmızı güçler-mavi güçler" mantığına sıkıştırılıp milletimizin istemediği tercihlere zorlanmasına müsaade etmeyeceğiz.

- Türkiye'nin iyi ve cesur insanları aslında mesele nedir, biliyor musunuz? "Yolumuza hür ve müstakil olarak devam edeceğiz" diyerek statükodan beslenenlerin düzenlerini bozduk.

- Bizim sırtımızdan kariyer planı yapanların planlarını bozduk. Makamları, mevkileri cepte görenlerin kimyalarını bozduk.

- Nitekim operasyonların, dümenlerin, ardı arkası kesilmiyor. Çünkü, korkuyorlar.

- Fakat anlamadıkları bir şey var. Ne kadar önemsiz görmüşler bizi. Tek tek bu kişiler kimdir? Ne yer, ne içer, neye sevinir, neye üzülür, neye kızar, nerede ağlar, nelere öfkelenir; hiç birimiz hakkında bir lafza hiç kimse düşünmemiş. O derece önemsiz görmüşler. O derece cepte görmüşler. O derece elde görmüşler.

- Ama Elçibey'in söylediği bir söz var. Rahmetli "Sevgi nedir?"i tarif ettiğinde "Sevgi kuş gibidir" demişti. "Avuca konduğunda sıkarsan ölür, böyle bırakırsan da gider..." Vurursan hepten gider...

- Şimdi böyle zannetmişler, maraba zannetmişler, değersiz zannetmişler, ve... bunlar önemsiz zannetmişler...

- Ve bu arkadaşlar buralarda ya... Bunlar buralarda ya... Sizi, bizi yok farzetmişler. Onun için teşekkürler başkalarına edilmiş; ama bitti!

- Korkunun ecele faydası yok muhteremler!

- Varsın bizi dört yandan ateşle kuşatsınlar. Şöyle bir bakıyorum; ateş çemberinin içinden geçip gelmişler. Her birimiz şöyle bir bakıyorum; hiç birimiz rahat siyaset yapmadık, rahat okul okumadık, hiç birimiz bu ülke için geleceğimizi, istikbalimizi feda etmekten kaçınmadık.

- Şimdi muhteremler böyle bir yapıyla karşı karşıyasınız. İsterse top atsınlar, tüfek atsınlar o ateşi göğsümüzde tutarız.

- Yolumuz milletin yoludur. Dönmek bilmez yürürüz. Eyvallah, evelallah, baykuştan baykuştan pervamız yoktur. Biz şahinler ordusuyuz. Bu yüzden her zaman dik dururuz, dik yürürüz, doğruyu söyleriz.