CiddiGazete- CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) İstanbul'dan beş gün önce başlattığı yürüyüşe katıldı. Özel, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve işçilerle Ulus Meydanı'na yürüdü.

ÖZEL: GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

Özgür Özel daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplarken TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile yaptığı görüşme, Ogün Samast'ın tahliyesi ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüşmeye dair değerlendirmelerde bulundu. Özel, şu mesajları verdi:

- (Kazan-kazan iş birliği) Sayın Akşener ile geçmişe dayanan iyi bir diyalog ve hukukumuz var. Ben kurultayı kazandıktan sonra ilk kutlama mesajlarından birini paylaşan kendisiydi.

- Ardından telefon görüşmesi yaptık, o da samimi bir ortamda geçti. Önümüzdeki günlerde de ben arzu ederim sayın genel başkan da arzu eder gerekli görürse bir araya geliriz.

- Ben Sayın Akşener ile Özgür Özel'in yapacağı müzakereden İyi Parti'nin, CHP'nin, muhalefetin ve tüm Türkiye'nin kazançlı çıkacağını düşünürüm.

Saray'dan 'Cumhur ilkeleri' çıkışı Saray'dan 'Cumhur ilkeleri' çıkışı

- Bundan sonra böyle bir sürece yapıcı katkı veririz. Biz ne birbirimize kaybettirmeye, ne Türkiye'ye kaybettirmeye değil birbirimize de Türkiye'ye de kazandırmaya odaklanmayı tercih ederiz.

- Biz bu konularda son derece pozitifiz. Sayın genel başkanın da bu konularda pozitif olduğunu geçmiş dönemlerde hep gördük. Ne zaman takdir ederlerse biz görüşmeye her zaman hazırız.

"YEREL İTTİFAKLAR" VURGUSU

Özgür Özel, ardından "Yerel seçim öncesi Millet İttifakı'nın bileşenleriyle yeniden bir ittifak kurmak gündeme gelecek mi? Yol haritanızı belirlediniz mi?" sorusuna şu cevabı verdi:

- Yerel seçimlere girmekte olan tüm siyasi partilerle görüşmek isteriz. Yerelde CHP örgütlerinin ve muhataplarımızın teşkilatlarının gerekli gördüğü ve olgunlaştırabileceği her türlü ittifaka da olumlu bakarız.

- Bir topyekun bir büyük ittifak, her beraber bir ittifak yerine yerel gerçekliklere uygun, partilerin bazen iki, bazen birkaç parti olarak bir araya geldikleri ittifaklar daha rasyonel olabilir.

- CHP tüm seçim bölgelerinde kendi adaylarını göstermeye hazırdır.

- Tarih boyunca gösterdiğimiz en fazla adayla yola çıkacağız.

- Mümkün olan her ilçede aday göstermek istiyoruz. Bir yerde ittifak yaparsak ve o ittifakın gereği aday göstermiyorsak olabilir.

Editör: İbrahim KANBUR