Mansur Yavaş Şampiyonlar Ligi'nde

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "City Mayors Foundation (Belediye Başkanları Vakfı) tarafından düzenlenen "World Mayor", "2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü"ne aday gösterildi

Mansur Yavaş Şampiyonlar Ligi'nde

CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent'te gerçekleştirdiği projeler, şeffaf yönetim uygulamaları, toplum sağlığının korunması ve vatandaşların kendini güvende hissetmesi için hayata geçirdiği uygulamalarla "City Mayors Foundation" (Belediye Başkanları Vakfı) tarafından düzenlenen World Mayor "2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü"ne aday gösterildi.

Daha önce de Uluslararası Şeffaflık Derneği ve İnsani Geliştirme Vakfı tarafından şeffaflık ödülüne layık görülen Yavaş, 21 ülkeden 32 belediye başkanı'nın aday gösterildiği aday listesinde Türkiye'de tek, Asya'da ise dört belediye başkanından biri oldu.

EŞİT VE HOŞGÖRÜLÜ TOPLUM ÇABASI DİKKATE ALINACAK

2004 yılından beri 2 yılda bir düzenlenen "Dünya Belediye Başkanı Ödülü" ile bir yıldan uzun süredir dünyada etkisini gösteren salgın sürecindeki liderlikleri ve başkan olarak başarıları değerlendirilecek.

Aday gösterilen belediye başkanlarından vatandaşlarını daha eşit, birleşik ve hoşgörülü bir toplum için çabaladıklarına ikna edenler ödüle layık görülecek. Belediye başkanlarının ayrıca şehirlerini doğal ve insan kaynaklı afetlerden korumak amacıyla yaptığı güçlendirme çalışmaları, daha adil ve daha yeşil yönetim anlayışları da dikkate alınarak incelenecek.

City Mayors Foundation'un "Dünya Belediye Başkanı Ödülü" seçim kriterleri arasında; iyi ve dürüst yerel yönetimin sağlanması, toplulukların ortak çıkarlarının gözetilmesi, din, dil, ırk ayrımı yapılmaması, yasalara saygı gösterilmesi, karar vermede doğruluk ve dürüstlük, kamu kaynaklarının halka yarar sağlayacak şekilde kullanılması, belediye başkanının konumunu kullanarak kendisine ayrıcalık tanımaması ve şahsi mali kazanç elde etmemesi, kent yönetiminin aktiviteleri konusunda halkın bilgilendirilmesi ve yönetime güven duymasının sağlanması ile toplum bağlarının güçlendirilmesi de yer alacak.

OYLAMA NASIL YAPILACAK?

2021 Dünya Belediye Başkanı adaylarının oylaması e-posta yoluyla gerçekleştiriliyor.

Oy vermek isteyenler, Başkan Mansur Yavaş'ın salgın sürecindeki liderliği, başkan olarak başarıları ve Ankara vizyonu hakkında düşüncelerinin yer aldığı ve tercihen İngilizce yazılmış bir yazıyı "ankara@worldmayor.com" adresine gönderebilecek. Oylamanın sonucu tüm e-posta oylarının manuel olarak sayılması ve referansların World Mayor editörleri tarafından okunmasının ardından belirlenecek.

32 ŞEHİR ADAY

Nisan ayına kadar devam edecek oylamada, "2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü" için Ankara ile yarışan 21 ülkeden 32 şehir şöyle:

Arnheim- Hollanda

Bogota- Kolombiya

Braga- Portekiz

Bratislava- Slovakya

Buenos Aires-Arjantin

Cascais- Portekiz

Dantumadiel- Hollanda

Delhi- Hindistan

Freetown- Siera Leone

Grenoble- Fransa

Grigny- Fransa

Guarulhos Sao Paulo- Brezilya

Helsinborg- İsveç

Kigali- Ruanda

Long Beach- California

Manchester- İngiltere

Mannheim- Almanya

Melbourne- Avusturalya

Mexico City- Meksika

Milan- İtalya

Milwaukee- ABD

Pasig- Filipinler

Raqqa- Suriye

Richmond- ABD

Rostock- Almanya

Rotterdam- Hollanda

Saint Omer- Fransa

San Bellino- İtalya

Villa de Conte- İtalya

Varşova- Polonya

Washington- ABD

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 09:46
YORUM EKLE