Mansur Yavaş'tan flaş açıklamalar

Yüksek yargı mensubu tarafından tehdit edildiğini belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Melih Gökçek dönemine dair "imar" dosyası hazırladıklarını söyledi

Mansur Yavaş'tan flaş açıklamalar

CiddiGazete

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ATO eski başkanı Sinan Aygün’ün 25 milyon liralık rüşvet iddialarına ilişkin Haber Global’e değerlendirmelerde bulundu.

Mansur Yavaş'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- "Kaset, ses kaydı açıklayacağım" diyorsunuz ve ardından çıkıp diyorsunuz ki "Benden okul parasını istediler." Daha önce bu büyük rant verilirken, haksız ve haram mal verilirken kendisine denilmiş ki "Bir okul yap"; o okulu da yapmamış. Sonra diyor ki "Mahkeme iptal etti, ben yapacaktım."

- Ne olursa olsun ahlaki olarak, size bir rant verilmişse, yanlış hadise ama bir okul yapmanız istenmişse, siz de o okulu yapmadıysanız bedelini götürüp belediyeye vermiş olmanız gerekiyordu.

“ELİNDEN GELENİ ARDINA KOYMA”

Yavaş şöyle devam etti: (Sinan Aygün) Benimle görüşmek istiyor. Hukuk müşavirimizi arayan Aygün’e deniliyor ki “Başkanımız kesinlikle istinafa gitmeyecek.” Cevaptan memnun kalmayan Aygün, “Şikayet edeceğim” vesaire diyor. Ben de mesaj attım, “Elinden geleni ardına koyma” diye. Çok pişkinler, hiçbir şey olmamış gibi bu şekilde konuşuyorlar.

“NE BELEDİYEMİZE NE DE ANKARA HALKINA FAYDASI YOK”

- Benim istinaf mahkemesine gitmemin ne belediyemize ne de Ankara halkına faydası yok. Danıştay’ın özellikle bir vurgusu var, “Siz buraya bu kadar inşaatı yaptırırsanız Eskişehir yolu felç olur” diyor. Yani Ankara’nın bağrına bir kazık bırakmış oluyorsunuz. Dolayısıyla bizim böyle bir hukuksuzluğa geçit vermemiz mümkün değil.

"İRTİKAP" TARTIŞMASI

- İşini yaptıramayınca beni böyle bir dilekçeyle korkutacağını sanıp, “irtikap” ifadesini ortaya koydu. Bu olanlar irtikap değil.

“HUKUKTAN ŞAŞMAYIN”

- Biz halka herkese eşit, şeffaflıktan yana olacağımıza, haktan, hukuktan yana olacağımıza söz verdik.

- CHP’li olsa ne olur, babamın oğlu olsa ne olur? Hak hukuk ne diyorsa o olur. Sayın genel başkanımıza biz durumu ilettiğimizde bize verdiği talimat “Hukuktan şaşmayın” biz de bunu uyguluyoruz.

“CEZA ALIR DİYE TEHDİT EDİYOR”

- Yüksek yargı mensuplarından birisi bir başka siyasi partinin grup başkan vekilini arayarak, "Eğer Mansur Yavaş istinafa gitmezse ceza alır" diye tehdit ediyor. Bir yargıtay üyesinin haddi midir rantlı işe bulaşmak tehdit etmek?

“TEK BİR AVUKAT YAPAMAZ”

- Menfaati çelişenlerin avukatlığını tek bir isim yapamaz. Togo ile Sinan Aygün’ün arası bozulabilir Mimarlar odası dava açmış. Arsanın sahibi Sinan Aygün. Ankara Büyükşehir Belediyesinin avukatı aynı şahıs. Bize kararı duyurmuyor.

“BAKANLIK İNŞALLAH BURAYI DA YIKTIRACAK”

- Acaba “Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ruhsat alabilir miyim” derdinde. Oradan ruhsatı alabilmek için insanların namusuyla şerefiyle oynamayı yadırgamıyor.

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inşallah burayı da yıktıracak.

- Geçmiş dönemde tartışmalı imar kararlarına imza atan tüm belediye meclisi üyeleri hakkında yargıya başvurulacak.

GÖKÇEK DÖNEMİ İÇİN DOSYA HAZIRLANIYOR

- Bir dosya hazırlıyoruz. 150’ye yakın terör örgütüne finans sağladığı iddia edilen Gökçek dönemindeki imar artışlarının hepsini ortaya çıkarıyoruz. İlk önce imar artışına karar verenler olacak.

NE OLMUŞTU?

Sinan Aygün, Mansur Yavaş ve üç CHP'li belediye meclis üyesini rüşvetle suçlamıştı.

Aygün’ün iddiaları ve açıklamaları sonrası İçişleri Bakanlığı, iddiaları araştırmak üzere bir mülkiye müfettişi görevlendirmişti. Sinan Aygün, bugün düzenlediği basın toplantısında kendisinden rüşvet istenmediğini duyurdu.

Öte yandan Sinan Aygün'ün belgesiz ifadelerini dikkate alıp mülkiye müfettişi görevlendiren İçişleri Bakanlığı, Melih Gökçek için "Ankara'yı parsel parsel sattı" diyen Bülent Arınç'ın açıklamaları karşısında her hangi bir soruşturma yapmadı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik bugün, "Parsel parsel olayı neden soruşturulmadı?" diye soran gazeteciye, "Hukuk içerisindeki tasarruf" diye cevap verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 14:52
YORUM EKLE