CiddiGazete- Hükümetin akaryakıta yaptığı aşırı zam nedeniyle mazot alamayacak duruma gelen özel halk otobüsleri, dün kontak kapatmıştı.

AKP hükümetinin sırtını döndüğü Başkent'teki toplu taşıma esnafı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan yardım istemiş, Yavaş da talebe olumlu dönüş yapmıştı.

Yapılan değerlendirmeler sonunda, UKOME tarafından jet hızıyla cevaplanan talep, EGO Genel Müdürlüğü tarafından duyuruldu.

Ankara'daki toplu taşımaya Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. UKOME'nin kararına göre, tam bilet 6.5 TL oldu.

Ulaşım maliyetinin 10,5 TL olduğu, özel halk otobüslerinin 8 TL istediği, aradaki farkın da vatandaşa yansıtılmadan Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sübvanse edileceği belirtildi.

EGO Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle:

Toplu taşıma araçlarında uygulanan fiyat tarifesi, akaryakıta gelen zamlar ile ara vermeksizin artan maliyetler nedeniyle UKOME tarafından gündeme alınarak karara bağlanmıştır.

UKOME'nin aldığı karar doğrultusunda, 15 Mart 2022 Salı gününden itibaren geçerli olacak şekilde tam bilet tutarı 6,5 TL, indirimli bilet tutarı 3,5 TL ve öğrenci abonman ücreti ise aylık 90 TL'ye 225 biniş olarak uygulanacaktır.

Artan akaryakıt maliyetleri nedeniyle özel halk otobüsleri esnafı fiyatın en az 8 TL olmasını talep etmiş, ulaşım maliyeti ise 10,5 TL olarak açıklanmıştı. ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın aradaki farkı belediyenin sübvanse edeceğini açıklamasının ardından fiyat artış oranı kısıtlı tutulmuştu.

Bir önceki fiyat artışı yapılan 5 Ocak 2022 tarihinden bu yana maliyetler ortalama %70 oranında artmış, sadece akaryakıt fiyatlarında %79 artış yaşanmıştı.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.