CiddiGazete- ABD'nin önde gelen teknoloji ve yazılım şirketlerinden Apple, kısa bir süre önce satışa çıkan akıllı saat serisi Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2'nin satışlarını durduracak.

Apple'ın almaya zorlandığı bu kararın arkasında ise şirketin kullandığı bir yazılımın patentiyle ilgili görülen dava. ABD'deki davada, tıbbi malzeme üreticisi Masimo'ya ait patentler kullanılarak kandaki oksijen seviyesini tespit etmeyi başaran Apple haksız görüldü.

İran İsrail'le dalga geçti! İran İsrail'le dalga geçti!

Apple'ın Masimo'ya ait patentleri ihlal ettiği ve bu sayede Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2'nin kandaki oksijen seviyesini tespit ettiği kayıtlara geçti. Mahkeme Apple'ın 21 Aralık'tan itibaren online platformlarda ve 24 Aralık'tan itibaren ise perakende mağazalarından bu saatleri satmayı durdurmasına karar verdi.

Satışların artacağı bir dönemde bu kararın gelmesi Apple'ı zor durumda bırakırken, ABD'de piyasaya sürülecek tek akıllı saat modeli markanın fiyat/performans ürünü SE modeli olacak.

GÖZLER BIDEN'DA

Dünyanın önde gelen ekonomi ve finans gazetelerinden Financial Times, Apple'ın ABD Başkanı Joe Biden'ın mahkemeden çıkan bu kararı veto edebileceğini aktardı. Gazete, ABD'nin önceki başkanlarından Barack Obama'nın 2013'te bir davada Apple lehine karar verdiğini hatırlattı.

Yapılan açıklamada, bu satış yasağının diğer ülkeleri kapsamayacağı belirtildi. Eğer Apple, Biden'dan da beklediği bir cevap alamazsa, şirket satışa devam etmek için yazılım değiştirerek kandaki oksijen ölçüm sistemini çıkarmak zorunda kalacak.