CiddiGazete- Devlet Bahçeli, MHP grup konuşmasında Erzincan İliç'teki Çöpler Altın Madeni faciası ve sonrasında yaşananlara değindi. "Faciada ihmali ve kusuru olanların gözünün yaşına bakılmaması en büyük temennimdir" diyen Bahçeli, muhalefeti hedef alarak AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kuram'a sahip çıktı.

"HİÇBİR SİSLİ NOKTA BIRAKILMAMALIDIR"

Eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'a yönelik eleştirilere sert sözlerle tepki gösteren Bahçeli şöyle dedi:

- Erzincan'ın İliç ilçesinde altın üretimi yapılan bir maden sahasında toprağın kaymasıyla bir felaket meydana geldi. Maalesef 9 maden işçimiz toprak altında kaldı. Devletimiz seferber oldu. İşçilerimize ulaşmak amacıyla maden alanına yığılan toprak kütlesinin tahliye ve temizlik işlemi dikkatle sürdürülmektedir.

- MHP olarak 13 Şubat'tan bu yana sıcak gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. 14 Şubat günü TBMM'nin devreye girmesini yerinde bulduk. Kazanın tüm yönleriyle araştırılması ve tedbirlerin belirlemesi amacıyla komisyon kurulmasını isabetli görüyoruz. Facianın her boyutunun araştırılması, hiçbir sisli noktanın bırakılmaması sorumluluğumuzdur.

"HERKES ETEĞİNDEKİ TAŞI DÖKSÜN"

- Bazı yorumcular, sözde çevreciler, rant devşirme peşinde koşan siyasetçileri dikkate alarak, alayının dinlenmesi doğal olacaktır. Kim ne biliyorsa anlatsın da görelim. Herkes eteğindeki taşı döksün de görelim.

- Adeta uzaya çıkar gibi özel kıyafetler üstüne maskeler takan, siyanür atıklarının akıtıldığını, sulara karışarak Fırat'a karıştığını söyleyenler iddiasını ispatla mükelleftir.

- Tahammül sınırlarını aşmışlardır. Bakanlığın paylaştığı açıklama ortada iken dedikodu üretmenin ahlaken tutarlı yanı var mıdır? Canları kurtarma çabası sürüyorken, bunların amacı üzüm yemek değil bağcı dövmek için mevzi almaktır. Bu pis bir fırsatçılıktır.

- Kayan toprak elbet kaldırılacaktır, peki insanlığını kaybedenler eski haline nasıl dönecektir. Karşımızda ciddi bir sorun vardır. Hesap vermeleri acil ihtiyaçtır.

- Dünyanın pek çok ülkesinde maden kazalarına şahit olunmuştur. 2000 yılında Romanya'daki maden kazasında vahim bir çevre felaketi doğmuştur. 2009'da Gana'da, 2014'te Güney Afrika'da, 2015'te Kanada'da yaşanan maden kazaları çevreyi tahrip etmiştir.

- İliç'te böylesine tehlikeli sızıntı tespit edilmemiştir. Altın madenciliğinde liç işlemi sırasında kullanılan siyanür ve diğer ağır metallerinin çevre insan sağlığı için olumsuz olduğu bilinmektedir.

- Altın madeninde var olan ihmaller zincirinin 13 Şubat'taki payını yok saymak mümkün değildir. Adli soruşturmanın sağlıklı sonuçlar vermesi için hazırlanan bilirkişi raporunun aceleye getirmesi tartışmalıdır. Yeni rapor hazırlanması, yeni heyet oluşturulması en makul çözümdür.

Burcu Köksal hepsini mühürledi Burcu Köksal hepsini mühürledi

"SİNSİ PROVOKASYON"

- İliç'te tehlikeli bir sızıntı tespit edilmemiştir. Altın madenciliğinde kimyasallarla değerli madenlerin kazanılmasında kullanılan siyanür ve ağır metallerin olumsuz etkilerinin olduğu bilinen husustur.

- Firmaların her türlü tedbiri almaları istenen, zorunlu olması gerekendir. İhmaller zincirinin 13 Şubat'taki faciada payını yok saymak mümkün değildir.

- Tedbirlerin göz ardı edildiği çatlaklara karşı müdahalenin yapılmadığı, ikazlara karşı alanlara solisyon basılması felaketin alt yapısını hazırladığı iddiası vardır. Bilirkişi raporunu tekrar ele alması akla en uygun seçenektir.

- Felaketle birlikte sayın Kurum hedef tahtasına getirildi. Sayın Kurum'un bakanlığına geçilmesi sinsi bir propagandadır. İstanbul'da havlu atacaklarını fark eden zihniyetler Kurum'u yıpratmak için devreye girmişlerdir. Çöpler Madeni'nin yüklenici firmasına ÇED raporu veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı değildir.

- Sadece çevresel etkileri değerlendirip denetlemektedir. Bahsi geçen altın madeni geçmişte defalarca denetlenmiş, 21 Haziran 2022 tarihinde de siyanür sızıntısı nedeniyle madeni işleten firmaya para cezası verilmiştir.

- Murat Kurum görevini layıkıyla yapmıştır. Altın madeni felaketinin sızısı yüreklerimizi titretiyorken İBB Başkanlığı'nın seçim sürecinin bir malzemesi haline getirilmesi baştan ayağa yanlıştır, maksatlıdır, utanmazlıktır.

TÜRKİYE-MISIR İLİŞKİLERİ

- Cumhurbaşkanımızın Mısır ziyareti bağları güçlendirecek.

- Millet bu muhalefetin defterini dürecektir. PKK ile Dem'lenerek bağ kurmak, FETÖ'yle taşeronlar eliyle bağlantıya geçmek ülkemize yapılacak en büyük kötülüktür.

- CHP Türk milletiyle sorunludur. Dem'lenmiş CHP'nin doğrusuyla yanlışı birbirine karışmış milli menfaati kalmamıştır. Esenyurt'tan Kadıköy'e, Mersin'in ilçelerine kadar görünen budur. CHP ile Dem iç içe geçmiştir.

DANIŞTAY'IN GÖREVE İADE KARARINA TEPKİ

- Türk devlet ve yönetim felsefesinin dayanağı adalettir. Adalet ve hukukun tahribatı devletin zaafına yol açacaktır. AYM ile Danıştay'ın verdiği bazı kararların doğrudan devlet onuruna, milli varlık ve güvenliğimize zarar verdiği açıktır.

- 15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsünden sonra yaklaşık 4 bine yakın hakim ve savcı meslekten ihraç edilmiştir. Türk hukuk sistemi zehirlenmiştir. Danıştay 5. Daire'nin FETÖ'den ihraç edilen 387 hakim ve savcıyı tekrar mesleğine iade eden kararı çok sakıncalıdır, tehlikelidir, hukuki bir temeli yoktur.

- MHP olarak TBMM'ye sunulan 8'inci Yargı Paketi'nin hak aramayı güçlendireceğinden, kişisel verilerin korunmasını ihtiva ettiğinden dolayı destekleyeceğimizi açıklıyorum.

- Fiyat anarşistleri de FETÖ'cüdür. Dükkanları ve evleri kapatılmadır.

DİLİPAK'A TEPKİ

Bahçeli, Abdurrahman Dilipak'ın "15 Temmuz daha önce biliniyordu" şeklindeki açıklamalarına verdiği cevapta ise "Bu şahıs iddialarını kanıtlamazsa dünyanın en namert insanıdır" dedi.