CiddiGazete- Devlet Bahçeli, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenksi'nin, Türkiye'nin Rus turistleri kabul etmesine yönelik sözlerine cevap verdi.

Rus turistlerin Türkiye'ye gelmesiyle ilgili olarak Zelenski, "Devlet Başkanı olarak söylemem gerekir ki dostça ilişkilere sahip olmak istiyorsak, bu olacak şey değil" diyerek Türkiye'yi eleştirmişti.

Bahçeli, MHP'nin kurucu lideri Alparslan Türkeş'in kabrine yaptığı ziyarette Zelenski'ye cevap verdi.

Devlet Bahçeli, açıklamasında şunları ifade etti:

- Ukrayna-Rusya Savaşı'nda dünya ülkelerinin ortaya koymuş olduğu tavırları, duruşları dikkate aldığı zaman Zelenski'nin Türk milletine, Türk devletine, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine çok saygılı bir üslup kullanması lazım.

- Batının tahrikleriyle bazı ülkelerin savaşı kalıcı kılmaya yönelik çabalarıyla konuşma yapmak doğru değildir.

"ZELENSKİ TÜRKİYE'YE GÜVENSİN"

Rusya-Ukrayna Savaşı'nı İstanbul Barış Projesi ile çözmeye yönelen tek ülkenin Türkiye olduğunu belirten Bahçeli, "Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı 40'ın üzerinde devlet yöneticisiyle yaptığı temaslarla bunu gerçekleştirmek istemektedir. Yakında bunu başaracağına inanıyorum. Zelenski, Yunanistan'a değil de Türk milletine güvense daha iyi olur" dedi.

ZELENSKİ NE DEDİ?

Yunan ERT televizyonuna konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, gazetecinin "Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşında barışçıl bir rol oynarken, ordusuyla Yunanistan'a meydan okuyor, bu çelişki değil mi?" sorusuna şöyle cevap verdi:

"Bir yandan Türkiye, Ukrayna'yı desteklemek için arabulucu rolünü üstleniyor. Diğer yandan örneğin Rus turistler için turizm hazırlıkları yapıyor. Bunu da görüyoruz. Ben bir devlet başkanı olarak, dostane ilişkilere sahip olmak isterim. Ama bu şekilde olmaz. Bunu söylemek zorundayım. Bu meseleyi bu şekilde ele alamazsınız. Bu bir çifte standarttır. Bu adil değil. Bu nedenle Türkiye'nin dikkatini bu noktaya çekiyorum. Çünkü bir tercih yapılmalı. Siz gerçeğin tarafında mısınız, değil misiniz?"