CiddiGazete- Parlamenterler Turnuvası için Romanya'ya giden TBMM Futbol Takımı'nın Türkiye'nin Romanya Büyükelçiliği'nde çektirdiği fotoğrafta uyuşturucu kaçakçılığından malvarlıkları dondurulan Zeyneddin Geleri de yer aldı.

Elçinin de paylaştığı fotoğrafta AKP'li, MHP'li ve CHP'li milletvekillerinin de yer alması dikkat çekti.

25. dönem AKP Giresun Milletvekili Adem Tatlı'nın başkanlık yaptığı 16 kişilik heyet Türkiye'nin Romanya Bükreş Büyükelçiliği'ni de ziyaret etti. Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan sosyal medya hesabından "Parlamentolar arası futbol turnuvası için Bükreş'e gelen Sayın Milletvekillerimizi ağırlamaktan şeref duyduk" açıklamasıyla ziyaretin fotoğrafını paylaştı.

Fotoğrafta, eski ve yeni milletvekillerinin ortasında ABD'nin 2012 yılında uyuşturucu kaçakçısı ilan ettiği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Zeyneddin Geleri'nin yer alması dikkatlerden kaçmadı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde ise Zeyneddin Geleri ile ilgili bir açıklama yer alıyor. 2 Şubat 2012 tarihli "ABD Hazine Bakanlığı Tarafından Yapılan 'Özel Olarak Belirlenmiş Uyuşturucu Kaçakçısı' İlanı Hk." başlıklı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"ABD Hazine Bakanlığı bünyesindeki Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (Office of Foreign Assets Control – OFAC) tarafından yapılan açıklamada, Yabancı Narkotik Çeteleri Belirleme Yasası çerçevesinde, Avrupa’daki uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetleri nedeniyle, Zeyneddin Geleri, Çerkez Akbulut (Cernit Murat) ve Ömer Boztepe adlı Moldova'da yerleşik üç PKK mensubunun 'Özel Olarak Belirlenmiş Uyuşturucu Kaçakçısı' (Specially Designated Narcotics Trafficker) olarak ilan edildiği bildirilmiştir. Buna ilaveten, Ömer Geleri ve Romanya merkezli üç şirketin, Zeyneddin Geleri ile bağlantılı faaliyetleri nedeniyle söz konusu listeye dahil edildiği kaydedilmiştir. Bu bağlamda, söz konusu dört şahıs ve üç şirketin ABD'deki muhtemel malvarlıkları dondurulmuş ve ABD vatandaşlarının bu şahıslarla mali veya ticari nitelikli iş ilişkisine girmesi yasaklanmıştır."

THY'den seferler iptali kararı THY'den seferler iptali kararı

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının son bölümünde ise "ABD makamları tarafından atılan bu adımı memnuniyetle karşılıyoruz" da denilmişti.

HEYETTEKİ HANGİ VEKİLLER YER ALDI?

AKP'den Ahmet Salih Dal ve Mustafa Köse, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, 27. dönem milletvekilleri Ahmet Özdemir, Fehmi Küpçü, Osman Ören, Sait Kirazoğlu, Salih Cora, Selim Gültekin, Tamer Dağlı, Cengiz Demirkaya 26. dönem milletvekilleri Ali Sarıkaya ve Oktay Çanak, 24. dönem Milletvekili Fahrettin Poyraz, 23. dönem Milletvekili Zekeriya Aslan ve CHP'den Ahmet Kaya da heyette yer aldı.

Heyette yer alan CHP'li Ahmet Kaya ve AKP'li eski milletvekili Salih Cora Zeyneddin Geleri'yi tanımadıklarını ve şaşırdıklarını söyledi.

AKP'li Cora, "Kendisini iş adamı olarak tanıttı. Hatta havalimanına kadar bizi yolcu etti. Biz gurbetçi vatandaş olarak düşündük. Suçlu olduğunu, suçunu bilmiyorduk" dedi.

(Birgün)