ŞOK'tan Galip Aykaç'a istifa çağrısı ŞOK'tan Galip Aykaç'a istifa çağrısı

CiddiGazete- Kredi kullanabilecek şirketler için daha önce 15 milyon TL olan yabancı para pozisyonu sınırı 10 milyon TL'ye indirildi. Daha önce "nakit pozisyonu aktif toplamı ya da 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı yüzde 10’unu geçen" şirketlere uygulanan kredi sınırlaması ise yüzde 5 olarak güncellendi.

BDDK'nın aldığı yeni kararla, daha önce yabancı para nakdi varlıklar için kullanılan 15 milyon TL sınırı, 10 milyon TL'ye indirildi.

Bloomberg HT'nin haberine göre; daha önceki uygulamada nakit pozisyonu, "finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı yüzde 10'nunu geçen" şirketler olarak uygulanan kısıtlama ise yüzde 5 olarak güncellendi.

Böylelikle, kredi kullanabilecek işletmeler için kapsam daha da daraltılmış oldu.

Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası makro ihtiyati adımlar çerçevesinde atılan bu adımla "nakdi ya da dövizi bulunan şirketlere kredi aktarımının sınırlanması" yönündeki irade belirginleşmiş oldu.

Uygulama 31 Ekim tarihine kadar eski haliyle devam edecek. Yeni kısıtlamalar, 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.