CiddiGazete- Terör örgütü IŞİD ile mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK/YPG'yi açık şekilde destekleyen, teröristlere silah veren ve ortak tatbikat yapan ABD, Türkiye'ye haksız suçlamalar yöneltti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın imzasıyla Beyaz Saray'ın internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

"OLAĞANÜSTÜ BİR TEHDİT OLUŞTURMAYA DEVAM ETMEKTE"

İsrail ile Hamas anlaştı İsrail ile Hamas anlaştı

- 14 Ekim 2019 tarihinde, 13894 sayılı Başkanlık Emri ile Başkan, Suriye'deki ve Suriye ile ilgili durumun ABD'nin ulusal güvenliğine ve dış politikasına oluşturduğu olağandışı ve olağanüstü tehditle başa çıkmak için Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası (50 U.S.C. 1701 et seq.) uyarınca ulusal bir acil durum ilan etti.

- Suriye'deki durum ve özellikle de Türkiye Hükümeti'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekat eylemleri, Irak Şam İslam Devleti'ni (IŞİD) yenilgiye uğratma kampanyasını baltalamakta, sivilleri tehlikeye atmakta ve bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarı daha da zayıflatma tehdidinde bulunmakta ve Amerika Birleşik Devletleri'nin ulusal güvenliği ve dış politikası için olağandışı ve olağanüstü bir tehdit oluşturmaya devam etmektedir.

- Bu nedenle, 14 Ekim 2019 tarihli ve 13894 sayılı İcra Emrinde ilan edilen ulusal acil durum 14 Ekim 2023 tarihinden sonra da yürürlükte kalmalıdır. Bu nedenle, Ulusal Acil Durumlar Yasasının 202(d) bölümü (50 U.S.C. 1622(d)) uyarınca, Suriye’deki ve Suriye ile ilgili durumla ilgili olarak 13894 sayılı İcra Emrinde ilan edilen ulusal acil durumu 1 yıl süreyle devam ettiriyorum. Bu bildirim Federal Sicil'de yayınlanacak ve Kongre'ye iletilecektir.

TÜRKİYE TERÖRİSTLERE OPERASYON DÜZENLEMİŞTİ

Milli İstihbarat Teşkilatı, terör örgütü PKK'nın İçişleri Bakanlığı'na yönelik 1 Ekim tarihinde gerçekleştirdiği saldırının ardından Suriye'de terör örgütüne operasyon düzenlemişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlediği hava harekatlarında ise çok sayıda terörist etkisiz hale getirilirken, teröristlerin kullandığı tesis, barınak ve depolardan oluşan çok sayıda hedef de imha edilmişti.

ABD F-16'LARI TÜRKİYE'NİN İHA'SINI DÜŞÜRDÜ

İki ABD'li yetkili 5 Ekim’de Reuters'a yaptıkları açıklamada, ABD'ye ait bir F-16 savaş uçağının Suriye'deki ABD birliklerinin yakınında görev yapan bir Türk insansız hava aracını düşürdüğünü söylemişti.