Daha önce Cumhur İttifakı'na destek veren Büyük Birlik Partisi, İstanbul ve Ankara'da aday göstermeye hazırlanıyor. Bunun için de sürpriz isimlere teklif götürdü.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Genel Başkan Yardımcıları ve İstanbul İl Başkanı ile birlikte Ali Müfit Gürtuna'yla buluştu. Gürtuna ile yemek yiyen Destici, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı teklifinde bulundu.

Gürtuna, tekliften memnuniyetini bildirirken, düşünmek için 10 gün süre istedi.

Ali Müfit Gürtuna, Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmıştı.

12 Kasım 1998 tarihinde Erdoğan'ın ceza alması nedeniyle boşalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na gelen Gürtuna, 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan yerel seçimlerde de Fazilet Partisi'nden Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. Gürtuna, geçmişte Erdoğan'ın başkanvekilliğini yürüttü.

Gürtuna'nın olumsuz cevap vermesi durumunda Destici'nin Cevdet Tellioğlu ve Hüsamettin Elçi isimlerini alternatif olarak düşündüğü öğrenildi.

ANKARA'DA DA SÜRPRİZ

Ankara'da da BBP'nin yaptığı çalışmalar dikkati çekti.

Destici'nin Ankara'da İbrahim Demir'i aday göstermeye hazırlandığı iddia edildi. Daha önce Beypazarı'nda belediye başkanlığı yapan Demir, görevini Mansur Yavaş'a bırakmıştı.

Demir'in adaylığı kabul etmesi halinde, Beypazarı'ndaki rekabetin Ankara'ya taşınabileceği konuşuluyor. Destici, bu hamle ile Mansur Yavaş'a gidecek bir kısım oyun önüne geçmeyi planlıyor. Destici'nin Ankara'daki alternatifi BBP'nin genel sekreteri Üzeyir Tunç.